Амортизація основних засобів простими словами

Слава Україні, Друзі!

Щоб зрозуміти сенс Амортизації, потрібно розібратися, в першу чергу в такому питанні – Як формується вартість продукції, яка випускається?

В якості прикладу розгляньмо бізнес з продажу бургерів, в який ми вкладемо 53,500 грн. Для відкриття та ведення цього бізнесу ми купуємо активи. Купуємо обладнання для приготування бургерів (вартість 50,000 грн), на решту 3,500 грн ми закуповуємо інгредієнти для приготування бургера:

  • Булочки – ціна однієї 10 грн;
  • Котлета – ціна однієї 25 грн.

З чого складається вартість виробництва одного бургеру? Булочка та котлета після приготування перетворюється у готовий продукт. Але сказати що бургер буде коштувати 35 грн – не правильно. В приготуванні також брала участь і станція, в яку ми вклали частину грошей. Звичайно ж ми не зможемо перенести вартість станції на вартість одного бургера, бо якщо так зробити, то ціна становитиме – 50,035 грн. Але і не враховувати витрати на станцію яку придбали теж буде неправильно. А що ж тоді робити?

Припустимо, що наша станція буде прослужить 5 років, тоді поділімо вартість станції на 5 (бо 5 років).

50,000 / 5 = 10,000 грн на рік

Отримали річну суму у розмірі 10,000 грн. Ми визначили що за один рік станція втрачає у своїй ціні 10 тис. грн. Ця сума і повинна увійти у вартість виробництва виготовлених за рік бургерів. Таким чином, протягом 5 років ми будемо встановлювати справедливу ціну за бургери та повністю окупимо нашу станцію.

Яка ж буде вартість одного бургера з урахуванням станції?

Припустимо, що за один рік ми плануємо продати 500 бургерів. Тоді щоб дізнатися який шматочок вартості нашої станції, для приготування бургерів, увійде у вартість одного бургеру потрібно 10,000 грн поділити на кількість бургерів яку плануємо продати за рік (в нашому випадку – 500 штук):

10,000 / 500 = 20 грн

Отримали 20 грн. Ці 20 грн і є та сума амортизації у розрахунку на одиницю готового продукту.

Амортизація – це процес перенесення вартості активу на вартість виготовленої продукції.

В нашому прикладі вартість станції буде регулярно зменшуватися на 20 грн при продажі одного бургеру.

Розрахуймо вартість бургера з урахуванням амортизації:

10 (булочка) + 25 (котлета) + 20 (амортизація) = 55 грн.

Вартість одного бургеру з урахуванням амортизації складає 55 грн.

Як ви могли помітити, актив в нашому прикладі ділиться на 2 групи. Перша група – це інгредієнти, одразу приготувалась у готову продукцію і повністю перенесла на нього свою вартість. Продав бургер, ми отримаємо за нього гроші й знову закупимо інгредієнти. Виробничий цикл (його ще називають – Оборот) завершився. Такі активи називаються – оборотні. Друга група – це придбана нами станція, яка може приготувати тисячі бургерів і свою вартість буде переносити на продукцію протягом 5 років. Такі активи називаються – необоротні.

З цього можна визначити, що амортизація застосовується тільки до необоротних активів.

Вдалих розрахунків, Друзі!

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.