Чому при зниженні ставки ФРС у більшсоті випадків фондовий ринок падає?

Однією з ключових стратегій центральних банків для регулювання економіки є зміна рівня процентних ставок. Зокрема, коли Федеральна резервна система (ФРС) США знижує ставки, це може мати великий вплив на фінансові ринки, зокрема на фондовий ринок.

Як ми бачили на багатьох історичних графіках, то при зниженні ставки ФРС ми можемо спостерігати саме зниження фонового ринку. 

photo 2023 12 25 15.02.51

Негативний вплив на акції США від підвищення ставки ФРС зазвичай проявляється з затримкою – Bloomberg.

Основне падіння в акціях спостерігається тоді, коли ФРС переходить до зниження ставки.

Багато експертів попереджають (наступні пости), що, виходячи з історії, акції США значно зменшують свою вартість, коли ФРС переходить від циклу підвищення ставки до циклу зниження.

photo 2023 12 25 15.02.49

Bank of America, з відпискою на історію, нагаду’, що є висока ймовірність того, що акції США впадуть ще сильніше після того, як ФРС припинить підвищувати ставку.

photo 2023 12 25 15.02.46

Real Investment Advice теж пише про те, що історично, акції США сильно падають коли ФРС переходить від циклу підвищення ставки до циклу зниження. 

А з 70-х року було 9 випадків, коли ФРС значно знижувала ставку.  Середня максимальна просадка в акціях з початку кожного періоду зниження ставки до дна ринку склала 27.25%. У трьох останніх епізодах просадки перевищували середній рівень

Однією з ключових аспектів, які слід враховувати, є вартість капіталу для інвесторів (Cost of Equity). 

Cost of Equity = Risk Free Rate + Beta * Equity Risk Premium.

Зниження ставки ФРС призводить до зменшення доходності безризикових інструментів (Risk Free Rate), таких як державні облігації та загальна очікувана прибутковість ринку, яка розраховується в Equity Risk Premium. Ці два показники в свою чергу сильно впливають на розрахунок вартості капіталу (Cost of Equity) для акційних інвестицій.

Розгялнемо два приклади з поточними показниками, та тими показниками які будуть через рік (умовно).

1. Приклад: Припустимо що у нас безризикова ставка за 10-ти літніми державними облігаціями становить = 3.901%, бета = 1.1, а Equity Risk Premium = 5%.

Відповідно отримаємо CoE = 3.901% + 1.1 * 5% = 9.401%

2, Приклад: Припустимо що ставки знизились, а за ними знизились і дохідність за 10-ти річними облігаціями США = 2.5%, бета залишилась незмінною = 1.1, а Equity Risk Premium знизився теж на 2% і становить вже 7%, так як загальна очікувана прибутковість ринку теж знизилась через саме зниження ставок ФРС. 

Відповідно отримаємо CoE = 2.5 + 1.1 * 3% = 5.80%

Маємо такі результати, що зараз вартість акціонерного капіталу на 3.61% більша за майбутню. Тобто зараз компанія платить своїм інвесторам у вигляді дивідендів + саме зростання акцій = 9.41%, а через рік плата за акціонерний капіатл буде ставноити 5.8%. 

Також я хочу зазанчити, що це тільки один фактор, який впилває на подальший напрямок руху. Таких факторів дуже багато, такі як Cost of Debt, WACC, інфляція тощо

Крім того, зниження ставок може вплинути на психологію інвесторів. Інвестори, враховуючи очікуване зниження доходності, можуть реорганізувати свій портфель, продаючи акції, так як майбутня дохідність може зменшитись.

Слід зазначити, що в більшості випадків саме настрої ринків будуть впливати на подальший рух ринків. Якщо, наприклад, всі будуть розповідати, що при перших зниженнях ставки історично ринок падав, то ми всі будемо це і очікувати і відкривати всі шорти. 

Узагальнюючи, зниження ставки ФРС впливає не лише на фінансовий ринок, але й на стратегії інвесторів. Зміна вартості капіталу і очікувана доходність можуть спричинити коливання на фондовому ринку, а інвестори в свою чергу можуть реагувати швидко, пристосовуючи свої позиції для максимізації вигод або мінімізації ризиків.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.