Чому ростуть ціни?

Ви напевно часто помічаєте як вчора ціна товару була за однією ціною, а через деякий час бачите вже іншу ціну, більш дорожчу. Інфляція, як не крути, завжди сприймається негативно людьми. Але тут з’являється питання: А що було б, якби не було цієї інфляції зовсім?

Коли ціна того чи іншого товару залишається не змінним (ціни не зростають), у людини, з психологічної точки зору, виникає думка відкласти покупку на потім. Це призводить до низького попиту на товар, а він тягне за собою уповільнення розвитку бізнесу, який не може розширити своє виробництво, так як рівень споживання населення не змінюється.

Якщо ціни не зростають, то і не зростають заробітні плати, а в країні знижується економічна активність. Населення, яке проживає в країні, перестають витрачати свої кошти (гроші), які, згодом, становляться дефіцитним товаром і починається дефляція. В цій ситуації будь-яка людина утримається від витрат, наприклад, автомобіля, адже через рік це авто буде коштувати не 1 000 000 грн, а 750 000 грн.

Економіка починає сповільнюватися, що ми можемо бачити через дефіцит товарів та появою безробіття.

По цій же причині помірне зростання цін – це абсолютне нормальне явище. 

Викладачі КрНУ кафедри Облік і Фінанси

Інше питання, що надмірна інфляція призводить до знецінення грошей і являє собою одним з факторів економічної кризи.

Рис. 1 Вплив інфляції на економіку
Рис. 1 Вплив інфляції на економіку

Тому забезпечення цінової стабільності – важливе завдання будь-якої держави від імені Центрального Банку.

НБУ каже нам зрозумілими словами, що їх ціль – це інфляція у розмірі 5% (рис. 2).

Рис. 2 Зі звіту Основні засади грошово-кредитної політики на 2022 рік та середньострокову перспективу*
Рис. 2 Зі звіту Основні засади грошово-кредитної політики на 2022 рік та середньострокову перспективу*

Можливо ви одразу ж поставили собі такі питання:

  1. Чому саме 5%?
  2. Невже у головного емітенту немає більш важливих орієнтирів?

Синергія ось у чому. Коли зростання цін передбачуване, то населення разом з бізнесом можуть з упевненістю планувати свої витрати. Заощадження громадян та підприємств захищені від знецінення і вони з більшим бажанням починають здійснювати довгострокові інвестиції (це стосується не тільки резидентів, а й іноземних інвесторів, які із задоволенням інвестують свої гроші в країну, у якій стабільна та тверда валюта).

З’являється висновок, що цінова стабільність – важлива складова розвиненої економіки, і досягається вона завдяки впливу на інфляцію (рис. 3).

Рис. 3 Стабільність розвиненої економіки
Рис. 3 Стабільність розвиненої економіки

Для такого впливу використовується безліч інструментів грошово-кредитної політики, як, наприклад:

  • Ключова ставка ЦБ;
  • Норма обов’язкових резервів банків (незнижуваний залишок готівки, який вони повинні зберігати на особистих рахунках).

Що з інфляцією у 5%?**

Як й у всьому світі, на жаль, універсального методу по цільовому рівню інфляції не існує. Центральний банк кожної країни самостійно визначає таргет***, ґрунтуючись на поточній макроекономічної ситуації та внутрішніх економічних факторах.

У країнах, де розвинена економіка, інфляція коливається в районі 1-2%, що пояснюється економічною стабільністю цих країн за останні десятиріччя.

Національний банк України вважає, що для Української економіки найбільш придатним буде рівень інфляції у розмірі 5%, це дозволить знизити ризики дефляції грошей.

Можна покумекати, що таргет сьогодні один, а через рік – інший. Це зовсім не так. Регулярна зміна центральним банком мети з інфляції породжує невизначеність на ринку, внаслідок чого виникають всі інфляційні очікування. Якщо населення буде очікувати або вже очікує, що найближчим часом товари почнуть дорожчати, то починають активно скуповувати ці товари. Як приклад – весна 2020 року на туалетний папір (початок пандемії), а також лютий 2022 початок повномасштабного вторгнення росіян тоді найбільший ажіотаж був на продукти. Такі паніки можуть зачепити й інші товари першої необхідності. А підприємства які, у свою чергу, бачать попит на товар – підіймають на нього ціну. Ринкова економіка, як не крути.

Простий приклад з генераторами у кінці весни 2022 року через обстріл рашистів:

image 44
Ціна генераторів

Як наслідок, ціни зростають лише через настрої економічних агентів. Тому для економіки важливо щоб грошово-кредитна політика Центрального банку була чітка та прозора. Це дає змогу розуміти, що неконтрольований ріст цін мають короткочасний характер для населення та бізнесу, і вірити в те що для ЦБ інфляція не є проблемою.

Мирного Вам неба, Друзі!

Примітки та джерела:

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.