Флет

Головна » Флет

Характер флету полягає у слабкому ринковому аукціоні. Це означає, що на ринку відсутня будь-яка ініціатива. Консолідація може з’являтися за двома причинами:

  • Відсутність ініціативи та інтересу до торгівлі На форексі я таке зустрічав в азіатську сесію, тоді коли Європа та Північна Америка ще спить.
  • Підвищений інтерес учасників, але тільки в рамках визначеного діапазону. На межах/кордонах флету зʼявляється чуйна активність, тобто учасники ринку відгукуються на поточні ціни. Тобто у верхньої межі продавці відгукуються на більш дорогі та вигідні ціни, тим самим створюючи дисбаланс пропозиції у верхній межі. А покупці відгукуються на низькі ціни, на нижній межі діапазону, купуючи активи на локально дешевих цінах.

Таким чином у фазі Флету виникає паритет сторін, де, на перший погляд, всих все влаштовує.

Закономірність руху

Якщо довго спостерігати за графіком ціни, то можна побачити певну закономірність. Циклічність полягає в тому, що ринок рухається від звуження діапазону до розширення (рис. 4.1). Фаза тренду завжди змінюється фазою флета та навпаки.

 Звуження –> Розширення –> Звуження –> Розширення…

Рис. 4.1 Фази ринку по черзі змінюють один одного

Чому так відбувається? 

Перша причина: Ініціююча активність (тренд) не може постійно продовжуватись, яким би не був великий попит на товар рано чи пізно ціна дійде до того значення коли вже реально дорого, і в цей момент ринку потрібно відпочити, учасники ринку переглядають свої відкриті позиції та ситуацію на ринку. Виникає протистояння двох сторін. З одного боку в нас сильні продавці, тому що ціна знаходиться, для них, на вигідних відмітках. З іншого боку покупці, які втратили значну ініціативу, але все ще хочуть і далі купляти.

Друга причина: Дія великих гравців. Великий капітал має дуже обмежені можливості у торгівлі. Парадоксально? Так. З великою владою приходить велика відповідальність. Тут майже теж саме, як і у прислів’ї, різні фонди, банки, все ж таки, хочуть заробити, а для цього їм потрібно вигідніше закупитись і вигідно вийти з позиції. Найбільш оптимальний спосіб зробити це – у вузькому діапазоні, де буде досить достатньо ліквідності. Бо якщо крупні гравці почнуть виходити прямо по ринку, то ліквідності почне просто не вистачить, і це відбудеться досить швидко. І це призведе до того, що великі гравці просто продавлять ціну і втратять свою частину прибутку. 

Звуження – це завжди зменшення волатильності. Волатильність – це параметр ціни, який вказує на можливість ціни змінюватися. При звуженні діапазону ми будемо спостерігати, як торгівельний діапазон стає все меншим і меншим.

Розширення – це навпаки, сплеск волатильності та спрямований рух у якусь зі сторін.

Побутовий приклад: Звуження на ринку, це як зупинка для заправки автомобіля, якщо не долити палива, то логічно, авто попросту не поїде.

Важливий момент: Так само як і авто зі заправки може поїхати далі або розвернутися і поїхати в іншу сторону, так і ціна на ринку. Спрогнозувати 100% направлення виходу неможливо, проте завжди будуть підказки на графіку, яку будуть вказувати найбільш ймовірний вихід ціни. Проте візьміть за правило: Не гадати про напрямок розширення, а аналізувати об’єктивні фактори, і робити, на підставі них, певні висновки.

Таким чином подібна циклічність простежується як глобально, так і локально.

Наприклад: Якщо глянути на індекс долара (DXY), при досягненні відмітки ±114, ми могли спостерігати звуження діапазону, яка у послідуючому привела до імпульсного розширення в іншу сторону.

Тому зауважте собі! Ринок рухається від звуження діапазону (фаза балансу) до розширення (фаза дисбалансу) і навпаки.

Принцип звуження діапазону можна відслідкувати на будь-якому тайм фреймі, в якості прикладу на відео нижче демонструється валютний ринок пара EURUSD.

Тобто зверніть увагу що є певна закономірність на ринку. Ніколи ціна не рухається тільки у фазі розширення чи у фазі звуження, вони постійно змінюються. 

Логіка бічного діапазону

Бічний рух – це діапазон справедливих поточних цін, які у цей час влаштовує як продавців, так і покупців. Механіка виникнення балансу криється у формуванні чуйної активності покупців (биків) у нижній межі та продавців (ведмедів) у верхній межі.

Також флет є зоною двонаправлених угод, тобто як тільки учасники ринку помічають межі флетового діапазону, то вони починають торгувати від меж (рис. 4.2).

Рис. 4.2 Приклад флету / консолідації / бокового руху

Вони купують і нижній межі діапазону (по локально вигідним цінам, в нашому випадку це 10 грн) та фіксують прибуток у верхній межі (по локально дорогим цінам – 30 грн), і там же перевертаються відкриваючи шорт-позиції.

За рахунок подібних спекулянтів і створюється додаткова ліквідність в середині діапазону.

На рисунку вище продемонстровано нереально ідеальний баланс, в реальності екстремуми, які формують межі необов’язково повинні бути на одному конкретному рівні. Тому доцільно використовувати зони. Не з одним ціновим рівнем, а зоною локальних цін.

Також в рамках балансу може відбуватися класичне звуження, коли екстремуми у верхній межі стають все нижче, а нижні екстремуми – все вище. Це створює популярну фігуру – трикутник (рис. 4.3), але це все ще фаза флету і, відповідно, звуження діапазону.

Рис. 4.3 Трикутник

Ринкові учасники завжди керуються логікою – дорого і дешево, у тому числі і в бічному руху. Зверніть увагу на рис. 4.4 – Де б, з Вашої точки зору, було вигідно купити?

Рис. 4.4 Флет на парі EURUSD

Ну звичайно у нижні межі (рис. 4.5). Це і буде діапазон вигідних цін. Він буде виступати зоною, де більшість буде приймати рішення на придбання і на фіксацію своїх шротових позицій, що були відкриті у верхній межі.

Рис. 4.5 Зона для потенційної купівлі

Тепер повернемось на рис. 4.4. Яка точка на графіку буде місцем для продажів і відкриття шортів? Як ви розумієте – у верхній межі (рис. 4.6). Тобто тут більшість в цій зоні будуть продавати.

Рис. 4.6 Зона для потенційної купівлі

Locked in Range

Оскільки ринок проводить більш свого часу (до 80%) у фазах  балансу, не дивно, що трейдери встигли створити багато кількості теорій і патернів, що пов’язані з боковим рухом. 

Одна з таких теорій і є Locked in Range. Це теорія, що була сформована Томом Лексі, яка передбачає, що в кожному діапазоні є відсоткова перевага у переважанні покупців чи продавців. Тобто, перевага тих, хто зайшов у Лонг і тих, хто відкрив Шорт позиції (рис. 4.7).

У початковій теорії передбачалось, що одна з задач ринку, силами маркетмейкерів, що забезпечують ліквідність інструмента і має договір з біржою,  залишити більшу частину одно-направленій ліквідності, що виникає,  у  збитках. На професійному сленгі – це називається «Залочка». Залочка означає, що частину учасників ринку замикають у збиткових позиціях, не залишаючи їм іншого вибору, як вийти з цих позицій.   

Таким чином, якщо у конкретному боковому русі була більша  кількість ринкових шортистів. то ціна спочатку вийде за межі верхнього діапазону балансу, куди більшість приватних трейдерів поставили свої стопи.

Сам автор теорії підкреслював, що визначити цю перевагу в середині балансу неможливо, тому дана теорія, в інтерпретації автора, має суто змовницьке підґрунтя і ніякої практичної користі. 

Рис. 4.7 Теорія Тома Лексі

Проте, якщо ми все-таки спробуємо знайти практичне застосування даної теорії за допомогою ринкової механіки та зрозуміти – чи можливо таке в принципі… Якщо «Так», то навіщо? Ми виявимо, що автор початкової теорії був не так далеко від істини.

Поняття «Залочка» дійсно існує. Проте лочать, тобто блокують у збиткових позиціях, не тих, кого більше в балансі, а тих, хто торгує на пробій одного з діапазону боковика.

Тобто ті рітейл-трейдери (приватні трейдери) та алгоритми, які торгують на пробій, виявляться у збиткових позиціях і їм доведеться закриватися у збиток собі.

Які переваги це дає крупному гравцю?

Наприклад, уявимо, що великий гравець хоче вийти вниз. Він робить хибний пробій верхньої межі. Що це йому дає?

  1. Він знімає стопи таких самих шортистів як і він, але не для того щоб ми не заробили, а для того щоб прибрати лімітну перешкоду біля нижньої межі діапазону. Ми ж пам’ятаємо, що правило торгівлі у боковику – це робота від верхньої межі до нижньої, і навпаки. Відповідно, більшість цих шортистів фіксуватиме свої прибутки у нижній межі діапазону, тобто виставляючи лімітні заявки на покупку. Тобто великому гравцеві, щоб вийти з балансу вниз, доведеться поглинути всю лімітну щільність рітейл-трейдерів. А воно йому потрібно? Ні.
  2. За рахунок пробійників великий гравець може донабрати свою позицію за вигіднішими цінами (не основна мета, але іноді цим користуються).
  3. Усі пробійники потраплять у залочку, тобто вони увійдуть в лонг за най невигіднішими цінами і їм доведеться виходити з ринку, щоб не втратити весь свій депозит/капітал. А як їм вийти з ринку? Продати по ринку. Тобто великому гравцю це саме той безкоштовний рух у його бік.

Таким чином «Залочка» створюється не через дисбалансу покупців і продавців у середині флету, а на хибних пробоях.

Саме через перераховані вище причин, в більшості випадків, ми будемо бачити хибні розширення балансу перед справжнім виходом (рис. 4.8).

Рис. 4.8 Демонстрація хибних розширень

Баланс у тренді

Дізнатися на 100% направлення виходу з діапазону не можна, проте завжди є підказки.

Одна з найбільш значимих для визначення напрямку виходу – це попередній тренд.

Перед будь-яким флетом буде якийсь тренд, і якщо цей тренд був низхідним, то ймовірність того, що пробій консолідації буде по направленню тренду вниз значно більше (рис. 4.9).

Рис. 4.9 Баланс у низхідному тренді

Якщо до звуження був висхідний тренд, то й очікувати пробою варто у тому ж направленню. 

Рис. 4.10 Баланс у висхідному тренді

Проте варто пам’ятати, що це не 100% підказка, і в подальшому (в цьому конспекті) ми побачимо інші підказки, які допоможуть ще більш точніше визначити тренд після флету.

Структура подвійного розширення

Ми вже розглядали хибні пробої бокового руху в теорії Locked Range, але не завжди подібні пробої створюються навмисно. Важно розуміти, що ми знаходимось в рамках аукціону і спроба вийти за межі справедливих цін – це нормальне явище. Інколи хибні розширення створюються не великими гравцями, а навпаки – багатьма звичайних людей, яка побачила, наприклад, новину/твіт/інше від знаменитості і пішла все скуповувати. Проте, якщо ми маємо справу з довгостроковим продавцем, який хоче і готовий продавати багато по вигідним цінам, а, як ми вже знаємо – для продавця верхня межа флету і все що вище – це вигідні ціни для продавця, ми просто побачимо як цей самий продавець просто з’їсть всю ініціюючу активність на покупку і поверне ціну назад у флет.

Саме через цю причину, перед виходом з діапазону ми можемо спостерігати хибні розширення в обидві сторони (рис. 4.11). Це пов’язано з силою покупців або продавців, що повірили в себе, так і з тестом ліквідності (це коли великий учасник ринку перевіряє як ціна реагує на нові цінові значення. Чи варто йому починати ініціюючу активність, чи варто ще почекати?).

Рис. 4.11 Структура подвійного розширення

За правилом після другого хибного розширення – ціна вийде у протилежну йому сторону. Тобто якщо другий хибне розширення було у нижній межі, то можна, з високою ймовірністю, очікувати справжній вихід вгору.

Нижче представлений приклад такого подвійного розширення на акціях Apple (рис. 4.12).

Рис. 4.12 Приклад подвійного розширення

Такий приклад (рис. 4.12) відбувається досить рідко, проте якщо побачите таке, то варто замислитись. Розглянемо декілька прикладів:

Формації виходу з бічного руху (з флету, з консолідації)

Існує два адекватних варіанта виходу з консолідації, а інші – не варто звертати увагу на них.

Перший варіант виходу – це Імпульсний вихід (рис. 4.13).

Рис. 4.13 Імпульсний вихід (проторговка – це флет)

За рахунок стоп-лоссов за межами консолідації і учасників ринку, які працюють на пробій ми бачимо Імпульсне розширення, яке укладається буквально у 1-2 свічки/бара. За таким сценарієм ми повинні бачити вкрай великі розміри пробійних свічок/барів. Після цього ми будемо очікувати теста цієї проторговки, який буде викликаний частковою фіксацією великих учасників ринку. Більш детальніше про те, як перетворити таку формацію у сетап, буде описано далі в цьому конспекті.

Другий варіант виходу – Вихід через зупиняючий обсяг (рис. 4.14).

Рис. 4.14 Вихід через зупинний обсяг 

При такому розвитку ціна вийде за межі накопичення, але не дуже далеко. Слідом виникне мікробаланс, викликаний підвищеною чуйною активністю з боку продавців. Після повторного розширення, але вже мікробалансу, можна очікувати, аналогічно, тести та шукати варіанти на вхід.

Приклади:

Імпульсний вихід (рис. 4.15)

Рис. 4.15 Імпульсний вихід

Вихід через зупиняючий обсяг

Рис. 4.16 Вихід через зупиняючий обсяг

Домашнє завдання:

Проаналізувати 5 ситуацій на будь-якому активі, завдавши розмітки:

Розмітки повинні включати:

  • Позначення екстремумів;
  • Позначення флетових діапазон на ринку;
  • Позначення подвійних розширень у флеті (якщо такі є);
  • Позначення двох типів виходу з флету: імпульсного та з зупиняючою конструкцією.

Далі. Тема Тренд

Назад. Тема Рух ціни