Коротка (і захоплююча) історія грошей

Гроші! Люди турбуються про них, думають про те, як їх отримати більше, і мріють про те, як їх витратити. Але як багато ми насправді знаємо про гроші? Продовжуйте читати переклад короткої історії валют (оригінал).

Мушлі каурі та інші предмети з природи

Мушлі Каурі

Деякі з найдавніших валют були природними об’єктами. Яскравим прикладом є мушлі каурі, вперше використані як гроші близько 1200 року до нашої ери. Хоча це може здатися досить випадковим вибором, мушлі мали ряд переваг: вони були схожі за розміром, невеликі та міцні. Хоча молюски, які виробляють мушлі, мешкають у прибережних водах Індійського і Тихого океанів, розширення торгівлі означало, що навіть деякі європейські країни прийняли мушлі каурі як валюту. Мушлі у вигляді вампумів (трубчастих намистин з черепашок) використовували як гроші індіанці Америки. Ще однією валютою від природи були китові зуби, які використовували фіджійці. А жителі острова Яп (нині частина Мікронезії) вирізали з вапняку величезні диски, які згодом стали валютою і залишаються частиною культури острова.

Фальсифікація

Фальшивомонетництво з’явилося разом із винайденням грошей. Навіть вампум був мішенню фальшивомонетників. Підробка виявилася настільки великою проблемою в усьому світі, що за неї було запроваджено суворі покарання. На китайських грошах приблизно з 14 століття було попередження, що фальшивомонетники будуть обезголовлені, а Англія була відома тим, що карала злочинців, спалюючи їх на вогнищі. В американських колоніях на перших фальшивомонетників також чекала смерть. Вживалися численні заходи для запобігання підробок. Бенджамін Франклін, власник фірми, яка друкувала гроші для кількох колоній, зокрема, неправильно написав Пенсильванію, вважаючи, що фальшивомонетники виправлять помилку у своїх підробках. Сьогодні заходи боротьби з фальшивомонетництвом є набагато більш досконалими. Наприклад, 20-доларова банкнота – найбільш підроблювана банкнота в США – має підвищений друк, водяний знак і захисну нитку, які видно, коли банкноту піднести до світла. Однак покарання за підробку пом’якшилися. У Сполучених Штатах максимальний термін ув’язнення становить 20 років. 

Монети

Хоча використання металу в якості грошей можна простежити ще у Вавилоні до 2000 року до н.е., стандартизованого та сертифікованого карбування монет, можливо, не існувало до 7 століття до н.е. На думку багатьох істориків, саме в цей час у Лідійському царстві (на території сучасної Туреччини) з’явилися перші впорядковані монети. Вони з’явилися за часів правління (близько 610 – 560 рр. до н.е.) царя Аліатта і були виготовлені з електруму, природної суміші золота і срібла. Монети мали грубу форму бобів і містили царський символ – лева. Син Аліата, Крез (правив близько 560-546 рр.), реформував грошову систему царства, запровадивши срібні та золоті монети. Незабаром така валюта почала з’являтися і в інших країнах.

Шкіряні гроші

Приблизно в 6 столітті до нашої ери шкіру та шкури тварин почали перетворювати на валюту. Ранній Стародавній Рим, як повідомляється, використовував цей тип грошей. Вони також були знайдені в таких регіонах, як Карфаген і нинішня Франція, а в російській імперії, як вважають, шкіряні гроші використовували за часів правління Петра І (1682-1725 рр.). Китайський імператор Вуді (правив у 141-87 рр. до н.е.) створив валюту зі шкур зі своєї особистої колекції білих оленів. Вони були облямовані бахромою і прикрашені складними візерунками. Хоча шкіряні гроші більше не використовуються, вони, можливо, залишили по собі тривалу спадщину: дехто вважає, що саме вони дали початок використанню слова “бакс” як сленгового позначення долара.

Паперові гроші

Враховуючи, що папір, як вважається, походить з Китаю, цілком доречно, що саме ця країна запровадила паперову валюту. Вважається, що це нововведення відбулося за часів правління (997-1022 рр. н.е.) імператора Чженцзуна. Її виготовляли з кори шовковиці (тож, у певному сенсі, гроші справді росли на деревах). Наприкінці 18-го і на початку 19-го століть паперові гроші поширилися в інших частинах світу. Однак більша частина цієї валюти не була грошима в традиційному розумінні. Натомість вона слугувала векселями – обіцянками сплатити певну кількість золота чи срібла, які відіграли ключову роль у розвитку банків.

Золотий стандарт

Не дивно, що з валютою пов’язана низка проблем, одна з яких стосується фіатних грошей. Це валюта, яка випускається на основі “фіату” (декрету) суверенного уряду і, на відміну від золотих і срібних монет, не має внутрішньої вартості. Таким чином, країни можуть випускати такі гроші за власним бажанням, і деякі з них це робили (і роблять), потенційно знецінюючи валюту. Це стало настільки серйозною проблемою, що у 1821 році Велика Британія – тодішній лідер міжнародних фінансів – запровадила золотий стандарт. У цій валютній системі стандартна одиниця валюти зазвичай утримується на рівні вартості фіксованої кількості золота, що підвищує довіру до міжнародної торгівлі, запобігаючи надмірній емісії валюти урядами. Згодом інші країни, включаючи Німеччину, Францію та Сполучені Штати, перейшли на золотий стандарт. Однак система мала свої недоліки. Зокрема, вона обмежувала здатність країни ізолювати свою економіку від депресії чи інфляції в решті світу. Після Великої депресії (1929-1939) країни почали переосмислювати золотий стандарт, і до 1970-х років золото більше не було прив’язане до валюти. З того часу було кілька екстремальних випадків гіперінфляції. Примітний випадок – Зімбабве на початку 2000-х років, коли країна випустила валюту номіналом у 100 трильйонів доларів, що коштувало приблизно буханку хліба.

Кредитні картки

Хоча кредит існує з давніх-давен, перша універсальна кредитна картка з’явилася лише у 1950 році. Того року американці Ральф Шнайдер і Френк Макнамара заснували Diners Club. Незабаром були створені інші картки, а в 1959 році American Express дебютувала з пластиковою карткою. За магнітну смугу на кредитних картках, яка з’явилася в 1960-х роках і містила інформацію про рахунок, ми маємо дякувати компанії IBM. Завдяки цій смузі торговцям більше не потрібно було телефонувати, щоб отримати дозвіл від кредитних компаній. У 1990-х роках у картки почали вбудовувати чіпи для шифрування інформації, що забезпечило ще більшу безпеку. Інші зміни стосувалися залишків на рахунках. На початку користувачі кредитних карток були зобов’язані сплачувати весь залишок наприкінці місяця. Зрештою, American Express дозволила споживачам зберігати залишок на рахунку, хоча на нього нараховувалися відсотки, і інші кредитні компанії швидко наслідували цей приклад. Клієнти скористалися цим нововведенням – можливо, навіть занадто. У 2017 році американські споживачі мали борги за кредитними картками на 1 трильйон доларів.

Біткоїн

Біткойн – це цифрова валютна система, створена у 2009 році анонімним програмістом або групою програмістів, відомим як Сатоші Накамото. Валюта не випускається центральним банком і не регулюється, хоча децентралізована мережа комп’ютерів відстежує транзакції. Користувачі біткоїнів анонімні, відомі лише за ідентифікатором свого цифрового гаманця. Вартість біткоїнів визначається шляхом торгів, подібно до того, як оцінюються акції. Як створюються біткоїни? У процесі, який називається майнінг. Це змагання між комп’ютерами, які вирішують складні математичні задачі і таким чином перевіряють блоки транзакцій. Хоча це може здатися простим, це не так. За підрахунками, може знадобитися майже сім трильйонів спроб, перш ніж буде знайдено рішення. Зрештою, власник комп’ютера-переможця отримує новостворені біткоїни, а система стає більш безпечною. Обмеження на кількість біткоїнів, які можна створити, становить 21 мільйон, і на сьогоднішній день створено понад 19.3 мільйонів (станом на 03.03.2022).

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.