Куди рухаються ринки? Шість професіоналів висловлюють свої найкращі припущення. (WSJ)

Важковаговики у світі фінансів, від Jeremy Grantham (Джеремі Грентема) до Lloyd Blankfein (Ллойда Бланкфейна), описують своє бачення майбутнього в умовах великої невизначеності. Вони сходяться на думці, що дика гонка ще не закінчилася.

Посилання на орігінал – Where Are Markets Headed? Six Pros Take Their Best Guess.

Масовий розпродаж облігацій. Падіння акцій технологічних компаній. Вибух криптовалют. Найвища інфляція за останні чотири десятиліття.

В умовах жорстокого та невизначеного клімату ми попросили шістьох важковаговиків у світі фінансів поділитися своїми думками про стан ринків, про те, як вони впоралися з цьогорічною кривавою бійнею та що вони очікують у майбутньому.

Думки спостерігачів за ринком розійшлися з деяких фундаментальних питань. Jeremy Grantham, найвідоміший за передбачення ринкових крахів 2000 та 2008 років, давав багато підстав для песимізму навіть після першого вибуху того, що він назвав “супербульбашкою”. Піонер інвестування Rob Arnott, засновник Research Affiliates, погоджується, що ринок ще не досяг дна. Lloyd Blankfein, колишній виконавчий директор гіганта Волл-стріт Goldman Sachs Group Inc., каже, що все не так погано, як здається.

Більшість погоджується з тим, що ця дика гонка не закінчиться найближчим часом.

Чекаємо піку страху

Інвесторам слід почекати, поки ринки не досягнуть свого дна, щоб купувати, вважає пан Arnott. А цього, на його думку, ще не сталося.

Купуйте занадто рано, і ваші інвестиції ще більше впадуть. Купуйте занадто пізно, і ви втратите найкращу можливість отримати прибуток.

Американські акції все ще виглядають дорогими для пана Arnott, сина пастора, який перетворив любов до комп’ютерів, математики та досліджень на інвестиційний консалтинговий бізнес Research Affiliates. У своїй галузі він відомий як “godfather of smart beta” (хрещений батько смарт-бети), тобто фондів, які розподіляють гроші на основі таких факторів, як виплати дивідендів, продажі або волатильність компаній.

Куди рухаються ринки
ДжерелоProf. Robert Shiller, Yale University

Проблема полягає в тому, що визначення моменту піку страху – коли інвестори настільки песимістично налаштовані, що цінам немає куди рухатися, окрім як вгору – майже завжди зводиться до здогадок, сказав пан Arnott.

Він переконаний, що американські акції ще не досягли свого мінімуму. Чому? Співвідношення ціни до прибутку Шиллера – показник загальної оцінки ринку, названий на честь лауреата Нобелівської премії, економіста з Єльського університету Robert Shiller, – показує, що акції все ще відносно дорогі. Індекс S&P 500 торгується значно нижче своїх пікових значень під час краху доткомів та постпандемічного ралі, але набагато вище діапазону, досягнутого під час найгіршої фінансової кризи 2007-2009 років. Це не свідчить про те, що інвестори досягли точки капітуляції.

«Мене називали permabear1», — сказав він. «Але я ведмідь до речей, які дорогі. Я не хочу їх купувати, навіть якщо вони можуть піднятися вище».

— Akane Otani

1permabear – постійний/вічний ведмідь __ прим. Ihor

Все не так погано, як здається

Містер Blankfein, який керував Goldman Sachs під час жорстокої фінансової кризи 2008-09 років, сказав, що перспективи ринку можуть бути не такими жахливими, як багато хто вважає.

Погані новини настільки нагромадилися, що люди недооцінюють той факт, що є кілька правдоподібних хороших новин, які можуть позитивно вплинути на ринок“, – сказав він, посилаючись на зміну підходу росії (країна терорист) до війни в Україні, вивільнення більшої кількості нафти Саудівською Аравією і паузу в підвищенні ставок ФРС. “Ринки – це не тільки поточна економіка, вони дивляться вперед“.

За його словами, цього року спад був однаково важким для багатьох акцій. “Переходьте в ті акції, які ви хотіли б мати, але вони були занадто дорогими”.

Пан Blankfein зазначив, що варто пам’ятати, що виклики сьогодення завжди здаються гіршими, ніж виклики минулого, хоча б тому, що минуле вже вирішено. А історія, як і ринки, має цикли.

Ви думаєте, що ніколи не було страшніше?” – сказав пан Blankfein, який пішов з Goldman у 2018 році. “Справді? Ми пережили Карибську кризу, коли ми зупиняли радянські кораблі в міжнародних водах. Це дійсно найбільш поляризовані часи? Я був поруч у 1968 році, коли відбувалися вбивства громадських діячів, коли діти підривали призовні пункти, а Національна гвардія стріляла в кампусах. Ми пройшли через це, ми пройдемо і через це.

“Ніколи не буває так погано, як ваші найгірші побоювання, або так добре, як ваші найкращі надії”, – додав він.

— Justin Baer

Готуйтеся до більшого хаосу

Волатильність залишиться. Так вважає Paul Britton, засновник інвестиційної компанії Capstone Investment Advisors і той, хто робить ставку на шалені коливання на світових ринках.

Він очікує, що зростання процентних ставок продовжить розпалювати нестабільність, і лише деякі куточки ринків будуть захищені від болю. Навіть облігації, які зазвичай вважаються більш безпечною інвестицією, ніж акції, стали більш волатильними.

Це робить портфелі багатьох інвесторів більш ризикованими, ніж вони здаються, каже пан Britton. Прибутковість 10-річних казначейських облігацій, які зазвичай вважаються надбезпечними, в останні місяці зафіксувала одні з найбільших одноденних коливань за останнє десятиліття.

Джерело: FactSet
Джерело: FactSet

За його словами, ця турбулентність означає, що інвесторам необхідно переосмислити те, що слугуватиме буфером для їхніх портфелів, і розглянути можливість використання не тільки акцій та облігацій. “Стратегії, які найкраще працювали останні 15 років, не обов’язково працюватимуть у наступні 15 років“, – сказав пан Britton. “Відбувається структурний зсув, якого ми не бачили вже кілька десятиліть“.

У своїй фірмі, яка контролює активи на суму близько 8,9 мільярда доларів і управляє грошима пенсійних фондів та ендавментів, пан Бріттон каже, що він особливо оптимістичний щодо так званої стратегії дисперсії, розробленої для отримання прибутку від волатильності. Ця складна тактика використовує опціони для укладення парі на те, наскільки сильно акції зростатимуть і падатимуть разом.

“Це один із тих моментів часу, коли я думаю, що дуже важливо бути сміливим в ухваленні рішень”, – сказав пан Britton.

— Gunjan Banerji

Інфляція нікуди не подінеться

Інвестори чіпляються за віру в те, що інфляція скоро розсіється, каже Nancy Davis, засновник фірми з управління активами Quadratic Capital Management LLC, під управлінням якої перебуває близько 1,2 мільярда доларів. На її думку, це не так.

Цього року інфляція досягла максимуму за чотири десятиліття, оскільки ціни на все – від продуктів до газу – злетіли до небес. Голова Федеральної резервної системи Jerome Powell дав зрозуміти, що не очікує зміни ситуації. Він навіть відмовився від використання слова “тимчасовий” під час обговорення цієї теми, заявивши приблизно 11 місяців тому, що “зараз, імовірно, саме час відправити це слово на пенсію“.

ФРС відправила його у відставку, але ринок все ще оцінює його як тимчасовий“, – сказала пані Davis, яка попередила про небезпеку інфляції на початку 2021 року. “Для мене це те, де є можливість“.

Джерело: Labor Department
Джерело: Labor Department

Вона зазначила, що інфляційні очікування серед інвесторів цього року знижуються, навіть незважаючи на те, що дані про споживчі ціни продовжують зростати. За даними Tradeweb, загальновизнаний показник річних інфляційних очікувань інвесторів на наступне півріччя – п’ятирічна беззбиткова інфляція – нещодавно становив близько 2,6%. В даний час річна інфляція перевищує 8%, що набагато вище цільового показника ФРС у 2%. Це означає, що інвестори очікують падіння інфляції протягом наступних п’яти років, сказала вона, і що інвестори на ринку облігацій можуть бути занадто впевнені в тому, що підвищення ставок ФРС в кінцевому підсумку призведе до зниження інфляції.

Вона готується до цього, тримаючи переважно захищені від інфляції облігації та опціони, прив’язані до процентних ставок, у квадратичному біржовому фонді хеджування волатильності процентних ставок та інфляції на суму 1,1 мільярда доларів, де вона є портфельним менеджером. За її словами, ці позиції слугуватимуть хеджуванням, якщо інфляція не знизиться.

— Gunjan Banerji

“Супербульбашка” все ще лопається

Містер Grantham є легендарним експертом з виявлення “бульбашок” перед обвалом ринків. Він робив це напередодні обвалу ринку акцій технологічних компаній у 2000 році, а також перед фінансовою кризою, що розпочалася у 2008 році.

Співзасновник інвестиційної компанії Grantham Mayo Van Otterloo & Co. привернув до себе увагу цього року, коли заявив, що американські ринки переживають “супербульбашку” на дуже ранній стадії потворної дефляції. Через дев’ять місяців після цієї заяви пан Grantham залишається глибоко песимістичним.

Це приблизно такий же поганий пакет [фундаментальних показників], який ми коли-небудь бачили“, – говорить Grantham, який є головою правління і довгостроковим інвестиційним стратегом своєї фірми, що управляє 59 мільярдами доларів США станом на 30 червня. За його словами, оцінки акцій залишаються значно вищими за їхні довгострокові середні показники. Це вірно, незважаючи на те, що економічне зростання сповільнилося, інфляція повернулася, а процентні ставки розвернулися після тривалого зниження, яке допомагало підіймати акції протягом десятиліть.

image 39
Джерело: Dows Jones Market Data

Пан Grantham вклав власні кошти в сімейний фонд, який виділив близько половини своїх активів молодим компаніям, що розвивають “зелені” технології, ще 25% – іншим компаніям на ранніх стадіях розвитку, а решту 25% – в кілька різних інвестицій, в тому числі в інвестиції, які приносять прибуток, коли Nasdaq Composite падає в ціні, і в інвестиції, які приносять прибуток, коли інвестори бачать зростаючий ризик корпоративних дефолтів.

Для пересічних інвесторів, за його словами, найкращим варіантом є зберігання готівки. Він відкидає мантру про те, що не варто намагатися виміряти час на ринку, вказуючи на кілька прикладів з історії, коли ринки відновлювалися після падінь роками, або навіть десятиліттями.

— Sam Goldfarb

Облігації повинні відскочити назад

Облігації пережили найгірший рік в історії. Це одна з причин для оптимізму щодо наступного року, за словами людини, відповідальної за нагляд за активами найбільшого у світі менеджера з управління капіталом у розмірі приблизно 2,3 трильйона доларів.

Я більш схвильований у 2023 році, ніж будь-коли за довгий час, тому що у нас буде так багато різних можливостей“, – говорить Rick Rieder, головний інвестиційний директор BlackRock Inc. з глобальних цінних паперів з фіксованим доходом.

Інвестори зазвичай цінують облігації з високим кредитним рейтингом за їх надійну прибутковість. Проте цього року індекс Bloomberg U.S. Aggregate облігацій повернув мінус 16%, що є найгіршим показником за всю історію.

Примітка: дані за 2022 рік – до 27 жовтня
Джерело: FactSet
Примітка: дані за 2022 рік – до 27 жовтня
Джерело: FactSet

Проблема: Для боротьби з інфляцією Федеральна резервна система підвищує відсоткові ставки історичними темпами і продовжує обіцяти більше в майбутньому. Це знижує вартість облігацій, випущених, коли ставки були нижчими.

Містер Rieder визнає, що раніше інвестори в облігації сподівалися лише на більш похмурі звіти про інфляцію, які б ще більше зашкодили їхнім портфелям. Але зараз він бачить чіткі ознаки того, що більш високі ставки починають надавати очікуваний ефект уповільнення економіки. Це означає, що ФРС, можливо, не доведеться підвищувати ставки набагато вище, ніж вона вже прогнозує.

Доброю новиною для інвесторів є те, що нижчі ціни на облігації означають вищу дохідність або кращу дохідність у майбутньому. Це стосується як старих облігацій, ціна яких впала нижче номінальної вартості, так і нових облігацій, випущених за вищими відсотковими ставками.

Оскільки ціни навряд чи продовжать падати, як це було раніше, “ви можете відчувати себе досить добре, купуючи активи буквально класу “А” з такою прибутковістю“, – говорить пан Rieder.

— Sam Goldfarb

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.