Лінії тренду

Лінії тренду – життєво важливий аспект торгівлі. Будь то Форекс, товари чи акції, лінії тренду є надзвичайно цінним торговим інструментом. Я не кажу, що ви не можете отримувати прибуток без них, але вони напевно принесуть більше енергії у вашу торгівлю, якщо будуть використовуватися правильним чином у поєднанні з іншими технічними фазами.

image 155

За визначенням, лінія тренду – це з’єднання двох або більше мінімумів, чи двох або більше максимумів, причому лінії проєктуються у майбутнє. В ідеалі трейдери дивляться на ці лінії та торгують на цінах, що реагують навколо них, або на відскоку від лінії тренду, або на прорив лінії тренду, як показано в прикладі нижче.

З’єднайте мінімуми свінгу з максимумами свінгу (або максимуми свінгу з максимумами свінгу):

Ви хочете провести лінію, що з’єднує щонайменше два (або більше) мінімуми свінгу або два (або більше) максимуми свінгу. Для тих, хто не знайомий з терміном swing highs/lows, я просто маю на увазі піки, що виникають при зигзагоподібних коливаннях цін. Коли ви з’єднуєте пік з іншими піками, ви хочете, щоб лінія не була порушена жодною свічкою між цими двома точками. Розгляньмо, як саме має бути побудована лінія тренду на денному графіку.

image 156
image 157
зі старих матеріалів торгівельного щоденника

У наведеному вище прикладі ви бачите, що було успішно намальовано дві низхідні лінії тренду, що з’єднують нижні точки максимуму коливань, не пропускаючи жодної цінової дії та не прорізаючи свічки. І знову, переконайтеся, що ви не поспішайте, щоб досягти максимальної точності лінії тренду! Завжди проводьте лінію тренду у майбутньому, як показано на графіку.

Нижче наведено скриншот лінії тренду, побудованої неправильним чином. Лінія тренду, з’єднана з першою точкою у лівому верхньому кутку (обведена жовтим), була проведена через наступний нижній максимум коливань. Наступна “точка 1” повністю пропустила наступний нижній максимум свінгу.

image 158
зі старих матеріалів торгівельного щоденника

На наведеному нижче графіку (рис. А) показано ще один наочний приклад того, як не слід будувати лінію тренду. Тут сталося те, що свічка в точці 2 закрилася як нерішучий Доджи, проте це не дає права на застосування трендової лінії. 

Навіть якщо ця одна свічка фактично сигналізує про потенційний розворот нагору, але нога підтвердження нагору ще не сформована. Просто порівняйте це із нижнім графіком.

image 159
Рис. А
image 160
Рис. А_2

Коли слід будувати лінії тренду та на якому таймфреймі?

Багато хто зазнає труднощів із застосуванням трендових ліній, оскільки в них просто немає організації та порядку у проведенні технічного аналізу. Після того як фаза 2 (Зони підтримки та опору – розумний підхід) завершена і ви задоволені розташуванням ключових рівнів, а загальний напрямок тренду (якщо такий є) визначено, переходьте до фази 3 (Теорія Moving Average (ковзних середніх)). Зробіть нотатки щодо стану ковзних середніх на запропонованих тайм фреймах, обведіть нижчі максимуми, вищі мінімуми тощо.

Застосування трендових ліній слід починати з тижневого тайм фрейму, я не хочу надто сильно фокусуватися на місячному тайм фреймі, оскільки у 90% випадків будь-які трендові лінії місячного тайм фрейму у будь-якому разі більше підходять для тижневого тайм фрейму.

image 161

Перший пошук ліній тренду слід розпочинати на тижневому таймфреймі. Після завершення фаз 2 + 3 слід отримати більш глибоке уявлення про напрям тренда, що допоможе визначити, в якому напрямку слід проводити лінії тренду. Після того, як ви задоволені тижневим графіком (дотримуйтесь однієї або двох ліній), зменште масштаб до денного тайм фрейму для подальшого застосування. Проводьте лінії якомога акуратніше, продовжуючи їх у майбутнє, оскільки лінії тренду також є орієнтиром для настроїв. В такому випадку на AUD/USD настрій був вкрай ведмежим, проте денні (сині) лінії тренду були пробиті вгору після утримання рівня підтримки. Поточна ціна знаходиться вище тижневої (чорної) лінії тренду, і якщо пара вирішить продовжити рух вгору, то на нас може чекати бичачий розворот!

image 162

Правила відскоку від трендової лінії та злиття, на які слід звернути увагу:

Тренд завжди є другом трейдера, тільки якщо він дотримується спрямованої тенденції. Це непорушне правило також стосується торгівлі по лініях тренду, що означає, що ви повинні купувати тільки в бичачих зонах підтримки вище лінії тренду або продавати в ведмежих зонах опору нижче лінії тренду. Торгівля тільки у напрямку тренду дозволить вам якомога ефективніше використовувати потенційні відскоки від лінії тренду. І хоча вони не завжди будуть давати вам 100% виграшних угод, угоди, які є виграшними, повинні приносити більше пунктів, ніж якщо ви намагалися укладати угоди проти тренду.

Ось наочний приклад, що показує, коли слід чекати відскоку лінії тренду. Це правило 3-ї точки стосується лише відскоків тижневих і денних ліній тренду, але не контртрендових ліній, які ми розглянемо найближчим часом.

image 165
image 164

Щоразу, коли ви бачите, як ціна відскакує від однієї й тієї ж лінії, то більша ймовірність того, що інші теж спостерігають за нею і грають у ту ж гру, що й ви. Це може допомогти вам отримати кілька хороших входів поспіль, але пам’ятайте, що трендові лінії не вічні. Тому ви повинні бути впевнені, що встановили правильні стоп-лосси, щоб швидко вийти, якщо лінія тренду підтримки/опору зрештою не витримає.

Похила вгору (бичача/висхідна) лінія тренду вказує на те, що ціна має тенденцію до зростання, тому слід шукати можливості для покупки. Можливості для покупки виникають, коли ціна падає вниз і наближається до 3 лінії тренду, як показано нижче.

image 166

Похила вниз (ведмежа/низхідна) лінія тренду вказує на те, що ціна має тенденцію до зниження, тому слід шукати можливості для продажу. Можливість продажу з’являється, коли ціна рухається вгору і наближається до 3 лінії тренду, як показано нижче.

image 167

Правила прориву ліній тренду та злиття, на які слід звернути увагу:

Лінії тренду справді можуть ламатися! Існують певні правила, яких слід дотримуватись після прориву лінії тижневого/денного тренду. Ці правила допомагають структурувати та передбачати майбутні цінові точки, щоб максимально ефективно використовувати розворот або просто використовувати його як упередження.

image 168

Застосування внутрішніх, зовнішніх та довгострокових ліній тренду:

На графік можна нанести кілька ліній тренду. Рекомендується використовувати не більше трьох! При виконанні цієї операції переконайтеся, що ви не йдете надто далеко назад і не надто сильно зменшуєте масштаб, оскільки важливо залишатися актуальним для короткострокових та середньострокових цін. На прикладі нижче показані внутрішня, зовнішня та довгострокова лінії тренду з відповідними точками з’єднання. Вони вказують на те, що USD/CAD знаходиться в бичачому тренді, а недавній 3-й відскок очевидний, і очікується, що ціна досягне нових максимумів.

image 169

Внутрішні, зовнішні та довгострокові трендові лінії. Перерва:

Як тільки внутрішня лінія тренду буде пробита, і ви захочете шортануть цю конкретну валютну пару, ви повинні зафіксувати прибуток поблизу зовнішньої лінії тренду. По суті, лінії тренду є похилими областями підтримки/опору, тому фіксація прибутку має відбуватися біля цих ключових рівнів. Мало того, необхідно передбачати майбутню цінову дію, оскільки ціна може бути готова до третього відскоку від зовнішньої/довгострокової лінії тренду, щоб виконати наступну ногу (у цьому випадку бичачою).

image 170
image 171
image 172
image 173

Правила торгівлі у зоні продажу:

 • Знайдіть і намалюйте всі лінії тренду. Внутрішні, зовнішні та довгострокові, оскільки це допоможе вам визначити, чи знаходиться ринок у висхідному, низхідному тренді чи лінія тренду була пробита, що означає потенційне закінчення тренду та розворот;
 • Знайдіть прорив лінії висхідного тренду і ведмежу свічку в зоні продажу;
 • Знайдіть зворотний бік лінії висхідного тренду (опір), щоб побачити, чи знаходиться вона нижче останнього максимуму, що дає вам високоймовірну торговельну установку;
 • Встановіть останній максимум, щоб визначити, де буде розміщено ваш захисний стоп-лосс;
 • Знайдіть зовнішню лінію висхідного тренду, а також підтримку, щоб визначити, куди ринок може піти для фіксації прибутку;
 • Стоп-лосс має бути розміщений на 15-30 PIPs вище 3-ї розворотної свічки відскоку.

Правила торгівлі у зоні купівлі:

 • Знайдіть і намалюйте всі лінії тренду – внутрішню, зовнішню і довгострокову, тому що це допоможе вам визначити, чи знаходиться ринок у висхідному, низхідному тренді чи лінія тренду була пробита, що означає потенційне завершення тренду та розворот;
 • Знайдіть пробій лінії низхідного тренду і бичачу свічку в зоні покупки;
 • Знайдіть зворотний бік лінії низхідного тренду (підтримку), щоб побачити, чи знаходиться вона вище останнього мінімуму, що дасть вам високоймовірну торговельну установку;
 • Визначте останній мінімум, щоб визначити, де буде розміщено ваш захисний стоп-лосс;
 • Знайдіть зовнішню лінію низхідного тренду, а також опір, щоб визначити, куди ринок може піти для фіксації прибутку;
 • Стоп-лосс має бути розміщений на 15-30 PIPs нижче 3-ї розворотної свічки відскоку.

Прорив, ретест, продовження:

При пробої лінії тренду ціна буде прагнути повернутися до лінії, щоб повторно протестувати її в якості нової зони підтримки, як показано нижче. Інакше справа при пробої низхідного каналу. Зручно провести тонку смугу через новий максимум і дочекатися чіткого продовження, перш ніж укладати угоду.

image 174

Застосування контр-трендової лінії:

Лінії контртренду (КТЛ) дуже важливі, при точному розміщенні можуть забезпечити блискучі торгові установки для торгівлі по тренду. Контртрендові лінії мають бути розміщені на графіку H4 + H2 після того, як ключові рівні та загальні трендові лінії були розміщені на будь-якій зазначеній валютній парі. Вони відомі як “зустрічні” лінії тренду, оскільки вони тягнуться від мінімуму до максимуму при ведмежому відкаті та від максимуму до мінімуму при бичачому відкаті. Наприклад, як тільки КТЛ пробита (разом з перетином MA) і над/під КТЛ утворилася повністю сформована та закрита свічка, ми укладаємо угоду у напрямку тренду. У більшості випадків ми очікуємо, що при пробої КТЛ буде сформовано новий мінімум/новий максимум. Приклад показано нижче.

image 99 2048x887 min
image 176

Канальна торгівля:

Паралельні канали – один із найпоширеніших графічних патернів, що зустрічаються на графіках. Вони надають трейдеру відмінні можливості для високоймовірних торгових установок незалежно від того, чи ринок знаходиться в трендовому або не трендовому стані, і не залежать від тайм фрейму.

Горизонтальні канали, з іншого боку, відомі як “торговий діапазон” або “консолідація”. Яким би не був поточний стан ринку, на ньому завжди присутні паралельні канали, як показано нижче.

image 177

Паралельні канали можна визначити, як тільки ви знайдете дві вершини та дві низини (на графіку вони позначені зеленими кружечками). Як тільки ви знайдете такий канал, ви можете використати торгову стратегію: ви повинні почекати, поки ціна на графіку наблизиться або до верхньої або до нижньої лінії тренду, щоб визначити сетап. Подивіться на Нижчий канал нижче.

image 180

Назад: Тема. Зони підтримки та опору – розумний підхід.

Далі: Тема. Теорія Moving Average (ковзних середніх).

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.