Price Action

Price Action – це методика аналізу котирувань без використання стандартизації.

Принцип PA побудований на підставі винятково коливанню ціни та аналізу попиту та пропозиції спрогнозувати подальший рух, оцінивши силу сторони, яка формує рух.

Графік, з точки зору РА – це відображення емоцій покупців та продавців, а наша мета, коли аналізуємо коливання, зрозуміти де покупець буде робити покупки і наскільки активно буде готовий при цьому діяти. Так само і для продавців.

Контекст –> Сетап –> Сигнал

Найбільш вагома інформація для трейдерів – це Ціновий контекст.

Контекст – це низка ринкових умов у яких зараз перебуває ціна.

За правилом, контекст оцінюється на вищих таймфремах, наприклад, 4 часовий та денний графіки, які дозволяють побачити на картину в цілому, а також підтверджуються на робочому ТФ.

Розуміння контексту допомагає визначити, яка зі сторін зараз домінує і до якого руху зараз найвигідніше приєднатися.

Правильне визначення контексту – це запорука успіху. Адже в ньому закладено найбільше інформації (75%) для здійснення прибуткових угод. Саме тому, акцент уваги трейдера повинен бути спрямований, у першу чергу, саме на нього.

Сетап – це конкретна ринкова ситуація, що вказує на те, що для трейдера відкривається торгівельна можливість.

Дуже важливо, щоб сетап корелював з глобальним контекстом і не суперечував йому.

Сигнал – це підтвердження початку відпрацьовуванню сетапу та тригер до відкриття позицій.

image 104
Рис. 6.1 Структура

Price Action, як згадувалось на початку – це методика аналізу котирувань без використання стандартизації, чи то патерни технічного аналізу, свічні формації, що відірвані від глобального контексту ринку, чи деяких фігуру на кшталт «Голова та плечі» або індикатори.

Книги з теми прайс екшн:

 1. Understanding Price Action;
 2. Price Action Trader;
 3. Price Action Breakdown;
 4. Day trading with short term price patterns and opening range breakdown;
 5. Nial Fuller – статті.

Кути атаки

Кут атаки – це показники сили сторони. Чим вище кут атаки, тим швидше покупець / продавець досягає найбільш вигідних для себе значень.

Чим більше значення буде до прямого кута, тобто до 90 градусів, тим швидше покупець або продавець захоплює нові цінові значення.

Порівняймо хвилі на предмет кутів атаки (рис. 6.2):

image 105
Рис. 6.2 Кути нахилу хвиль

Чим вище швидкість, тим більше сили в оцінюваної сторони.

Проте наша задача, при аналізі графіка, полягає не тільки у вирахуванні куту нахилу, а й порівняти кути атаки хвиль один з одним (рис. 6.3). Так ми зможемо зрозуміти динаміку руху покупців чи продавців.

image 106
Рис. 6.3 Порівнюємо хвилі покупців та продавців

Дуже важливо проводити порівняння у такій послідовності:

 1. Порівнюємо хвилі покупців з хвилями покупців, оцінюючи динаміку кутів атаки. Дозволяє зрозуміти – Сила покупців гасне, збільшується чи залишається без змін? 
 2. Порівнюємо хвилі продавців з хвилями продавців, оцінюючи динаміку кутів атаки. Дозволяє зрозуміти – Сила продавців гасне, збільшується чи залишається без змін?
 3. Порівнюємо хвилі покупців з хвилями продавців, оцінюючи динаміку кутів атаки. Дозволяє зрозуміти перетікання сил від однієї сторони до протилежної.
image 107
Рис. 6.3.2 Приклад

Моментум

Кут атаки у професійній літературі називають моментум. 

Моментум – це оцінка швидкості руху ціни та досягнення за попередній проміжок часу цінових значень.

Даний показник завжди порівнюється з попередніми хвилями (рис. 6.4).

image 108
Рис. 6.4 Моментум

Моментум включає в себе два патерна зупинки тренду: закруглення (рис. 6.5) та прискорення(рис. 6.6) тренду.

image 109
Рис. 6.5 Закруглення тренду

Закруглення тренду – це плавне погіршення моментуму ціни. Сигналізує про послаблення динаміки покупця чи продавця. Він заздалегідь сповіщає нас про те, що тренд починає видихатись, закруглюватись і що необхідно фіксувати частину позицій. 

Оскільки закруглення це ознака зупинки тренду, при його появі ми очікуємо переходу ринка у фазу балансу з потенційною ймовірністю розвороту. Так як сила, що формує ініціюючу активність значно зменшилась. 

image 110
Рис. 6.6 Прискорення тренду

Прискорення – є  ознакою закінчення спрямованого трендового руху. Характеризується сильним прискоренням структури тренду та фіксацією прибутку великими капіталами у моменті масової активності з боку рітейл-трейдерів. 

Проте для того, щоб правильно оцінити – чи приведе прискорення тренду до розвороту – потрібно також оцінити додаткові параметри обсягу, дельти та порівняльних змін інших показників, щоб впевнитись у цьому на 100%. Про такі додаткові параметри ми дізнаємось згодом.

image 111
Рис. 6.7 Патерни закруглень
image 112
Рис. 6.8 Прискорення тренду. Є чітке переміщення екстремумів, все йде по трендовій структурі, і в самому кінці ціни, після очевидного трендового руху, з’являється різке прискорення (фактично у максимумів), а далі ціна просто уходить у консолідацію (ціна далі не розвиває трендовий рух). Тобто різко прискорились і ціна зупинилась. Після цього в нас або зупинка тренду, або повний розворот.

Проєкція ціни – це показник, що показує силу покупців та продавців по мірі розвитку тренду(рис. 6.9 та 6.10).

image 113
Рис. 6.9 Руйнування проєкції на бичачому тренді (P3 – ознака ослаблення тренду)
image 114
Рис. 6.10 Руйнування проєкції у ведмежому тренді (P1 – ознака ослаблення тренду)

Чим більше ціні вдається пройти відстань після пробою цінового екстремуму, тим сильніше проєкція.

Як і випадку з кутами атаки, ми не можемо оцінити проєкцію на одинці, тому порівнюємо проєкція з попередньою проєкцією.

 • Якщо у міру розвитку тренду проєкція збільшується, то це вказує на силу тренду та наміри домінуючої сторони рухати ціну далі;
 • Якщо проєкція залишається незмінною, то тренд продовжується;
 • Якщо величина проєкції зменшується (інколи називають руйнування проєкції), то це вказує на ослаблення трендового руху та відсутність зацікавленості купувати (при бичачому тренді) та продавати (при ведмежому тренді). Після руйнування проекції тренд може зупинитися і перейти у фазу балансу або розвернутися.

Тепер що стосується проєкції розглянемо на прикладі висхідного тренду (EURUSD, денний ТФ) на рис. 6.11.

image 115
Рис. 6.11 Приклад руйнування проєкції на висхідному графіку (EURUSD, денний ТФ)

В нас є відстань від екстремумів (відмічено червоними кружечками), відмічаємо Р1, це певна відстань від однієї верхівки до іншої, скільки пройшла ціна перш ніж встановити новий максимум. Далі будуємо по такому ж принципу Р2 та Р3. Зверніть увагу, розмір Р2 значно менше ніж Р1. Так само і з Р3 до Р2, і Р3 до Р1 – проєкція зменшується. Тут можна сказати, що проєкція починає зламуватись. Ми бачимо певний злам проєкція, що каже нам про послаблення трендового висхідного руху.

В такому випадку розміри Р2 та Р3 не сильно, критично, відрізняються один від одного. Це певний люфт доступного коливання проєкції. Вона може трішки збільшитись, трішки зменшитись ці зміни не є критичними. І знову ж таки, критичні та не критичні зміни ми встановлюємо на око відносно попередніх екстремумів.

Якщо ж дивитися на всю картину в цілому, то можна зробити висновок, що дана проєкція зруйнована і при появі додаткових ознак ми зможемо говорити про те, що тренд, дійсно, змінився.

Глибина відкату

Глибина відкату – це показник сили протилежної тренду сторони. 

Необхідно порівняти кожну глибину відкату після трендової хвилі з іншими глибинами за напрямком тренду.

Зіставляючи їх динаміку глибина зростає, падає або залишається незмінною, ми можемо дізнатися про ймовірність того, що скоро зупиниться тренд.

Збільшення глибини означає зусилля протилежної сторони й неможливості домінуючої сторони так само ефективно відновлювати рух.

Суть тренду полягає у тому, щоб створити ажіотаж, продавати по дешевим цінам і купувати по дорогим (у випадку висхідного) і навпаки. Збільшення глибини означає, що ажіотажу немає, оскільки. Всім дають можливість купити чи продати за вигідними цінами, що може перейти до переходу ринку у фазу балансу з потенційним подальшим розворотом.

image 116
Рис. 6.12 Збільшення глибини у висхідному тренді
image 117
Рис. 6.13 Збільшення глибини у низхідному тренді

D3 – ознака ослаблення трендової сторони та посилення контр-тренду.

Приклад збільшення глибини відкату, який вказує на послаблення висхідного тренду (рис. 6.14).

image 118
Рис. 6.14 Приклад збільшення глибини відкату на висхідному тренді

Це графік EUR/USD. Зверніть увагу як кожна глибина збільшується. Друга (2) глибина більша відносно першої (1), третя (3) більша відносно більша чим друга (2) та значно більша чим перша (1). Тобто, по руху висхідної структури (висхідного тренду), ми бачимо що глибина постійно, з кожним відкатом, стає все глибше. І з цього робимо висновок, що у найближчому часі ціна може перейти у флетову структуру (баланс, боковий рух) і звідти, можливо, змінити напрямок руху у протилежний бік, але для цього підтвердження нам потрібні будуть додаткові ознаки.

!!!Просте збільшення глибини відкату або ослаблення проєкції недостатньо для того, щоб впевнено говорити саме про зміну напрямку тренду.

Що збільшення глибини, що злам проєкції – це ознака переходу ринку у флетовий стан з потенціалом розвороту.

Класифікація тренду

В залежності від глибини відкату, тренд можна розділити на три категорії:

1. Дуже сильний тренд (рис. 6.15):

image 119
Рис. 6.15 Слабка корекція продажів

Динаміка, що ініціює активність, вкрай сильна, швидко захоплюються нові ціни, а відкати вкрай незначні, що вказує на те, що людей змушують діяти швидко, створюється ажіотаж.

Зазвичай глибина відкату не виходить за рамки 38.2% по Фібоначчі.

2. Стандартний тренд (рис. 6.16):

image 120
Рис. 6.16 Корекція продажів до 0.5 (50%)

Супроводжується корекційними хвилями з відкатами, приблизно 50% від імпульсної хвилі того ж Фібо.

3. Слабкий тренд (рис. 6.17):

image 121
Рис. 6.17 Корекція глибше 50%

Характеризується вкрай глибокими відкатами, нижчими за середину хвилі, і вказує на нездатність сторони, що формує тренд, стримати корекційну динаміку.

!!! Прив’язуватися до міток Фібоначчі не потрібно. Як правило – це все можна визначити на око. Важливо розуміти основну логіку.

Нижче представлено відео, як будувати Фібоначчі на платформі TradingView.

Приклади відкатів:

Для зручності визначення відкатів, я використовую Фібоначчі. В мене ця сітка побудована під себе, я видалив зайві мені лінії (я залишив тільки 100%, 50% та 0%).

Приклад 1 (рис. 6.18):

image 122
Рис. 6.18 Приклад стандартного тренду

Практика показує, що у стандартному тренді, як правило, корекція доходить приблизно до зони 50%. На прикладі продемонстровано прямо ідеальний варіант, але це необов’язково, що ціна доторкнулась прямо ідеально до 50%. Є зона від якої ціна може відскочити. Але для підтвердження потрібно буде дивитися на додаткову інформацію вже у момент корекції, де у нас з лівої частини є зони сили і так далі, там велика кількість важливих моментів. Але просто для орієнтира – використовуємо. Сітку Фібо потрібно натягувати на ціну від 0% (це наша максимальна точка, якщо тренд вниз, і навпаки від мінімальної точки, якщо тренд вгору). Тобто від екстремуму до екстремуму.

Розглянемо інший приклад (рис. 6.19):

image 123
Рис. 6.19 Сильний тренд

На рисунку 6.19 ми бачимо сильний тренд, глибокого відкату в нас не було. Отже, покупець тут – сильний.

Ну й останній приклад (рис. 6.20):

image 124
Рис. 6.20 Слабкий тренд

Бачимо сильний відкат і робимо висновок, що сила покупців видихається і вказує на нездатність сторони, що формує тренд, стримати корекційну динаміку. 

Як правило, у 80% корекції припадають саме на стандартну корекцію у зону 50%.

Порівняння хвиль у тренді

Ціль/мета по перспективі руху імпульсної хвилі, що почалась, у тренді можна оцінити вимірявши відстань попередньої імпульсної хвилі.

У випадку, якщо трендова структура знаходиться не у фазі завершення – розміри хвиль будуть, приблизно, рівні або збільшуватись. 

image 125
Рис. 6.21 Порівняння хвиль у тренді

Розмір хвилі приблизно дорівнює, так ми можемо визначити ймовірну ціль / мету наступної хвилі.

Певним орієнтиром, щоб віддалено уявити до яких відміток може дійти нова хвиля у трендовому русі стане розмір попередньої хвилі. Зверніть увагу на відео нижче. В нас є тренд, є імпульсна хвиля АВ та корекція ВС, щоб знайти наступну приблизну точку D, я беру дублю лінію з хвилі АВ і кидаю на майбутню хвилю CD. Це не буде працювати ідеально, ми не чекаємо тут якоїсь мега сигналу – це просто орієнтир, проте дійсно в такій логіці щось та й є.  

Гальмівні конструкції (Гальмівні свічки)

Гальмівні конструкції – це комбінація свічок, які означають відкидання ціною певних локально низьких або локально високих значень ціни.

Вони сигналізують про перехоплення ініціативи протилежною стороною.

Візуальне відображення гальмівних свічок (рис. 6.22):

image 126
Рис. 6.22 Візуальне відображення гальмівних свічок

Молот або Парасолька – це модель, аналогічна ведмежому чи бичачому поглинанню та ТФ у два рази менше. Вони мають одну суть – якась сторона виявилася сильнішою за протилежну, за обраний проміжок часу, і зуміла поглинути зустрічну цікавість. Хвости повинні бути за направленням поточної тенденції, якщо тренд вгору – тоді гальмівна конструкція буде з тінями зверху. Тіні повинні бути, як мінімум, у двічі більше ніж саме тіло, це важливо. Вертикальний обсяг на цих свічках / барах повинен бути збільшеним. Надалі, коли дійдемо до footprint, ми будемо спостерігати чуйну активність у тінях свічок.

Також сама конструкція повинна з’являтися не у будь-якому місці, а на якомусь рівні. Про рівень буде окремий урок. Чим більше подібних свічок буде на рівні, тим краще, оскільки вони будуть формувати мікробаланси, які можна класифікувати як розворотний сетап.

Основна логіка –> ціна підходить до локально дешевим або локально дорогим відміткам у моменті ми будемо бачити сильну ініціативу домінуючої сторони у вигляді бару зі збільшеним розміром. Але у певний момент протилежна сторона, яка почне реагувати на ці ціни й підставляти свої лімітні ордери поглинаючи всю агресію. Після закриття бару ми будемо бачити великі тіні, як свідчення проявів сили протилежної сторони.

image 127
Рис. 6.23 Візуальне зображення гальмівних конструкцій

З гальмівними конструкціями є одна проста, але дуже важлива логіка – Далеко не кожна гальмівна конструкція – це розворот, проте більшість розворотів супроводжуються гальмівною конструкцією.

image 128
Рис. 6.24 Приклади гальмівних конструкцій на золоті

Тобто кожного разу, коли ми дивимось на мінімуми та максимуми, на екстремуми вже з історії ми так чи інакше будемо бачити наявність гальмівних конструкцій. 

Проте, якщо Ви спробуєте скрізь, де знайшли поглинання, або пінбар (молот, парасолька) намагатися увійти в позицію, то Ваш депозит просто зникне дуже швидко. Тобто нам потрібно поєднання факторів, наприклад, місце сили з лівої сторони, збір стопів, переміщення обсягів і так далі. І вже потім приймаємо рішення входити в ринок чи ні. Не варто використовувати гальмівну конструкцію у повітрі, нам потрібна велика кількість параметрів для підтвердження входу.

Волатильність

Волатильність – це показник, що характеризує можливість ціни швидко змінювати своє значення.

Простіше кажучи, волатильність – це те, наскільки ціна може сходити в одному та іншому напрямку упродовж дня.

Для приклада візьмемо пару BTCUSD, так вже склалось, що ця пара дуже волатильна, бо схильна до змін на великі величини протягом всього дня. Чому так? Бо ВТС за 24 години може вирости на 5к доларів, а потім впасти на 6к доларів. Сумарний хід за добу становитиме 11 000 доларів.

Низька волатильність – це невелика величина зміни ціни.

Наприклад, якщо ціна ВТС, за добу, зросла на 300 доларів, а потім відкотилася на 100 доларів, то ми б назвали такий день – Низьковолатильним.Низька волатильність (рис. 6.25):

image 129
Рис. 6.25 Низька волатильність

Висока волатильність (рис. 6.26):

image 130
Рис. 6.26 Висока волатильність

Чому нам важливо відстежувати волатильність? Згадаємо попередні теми де обговорювалось про звуження та розширення. Це ніщо інше, як зменшення та збільшення волатильності. Після фази низької волатильності завжди буде висока, і навпаки. Відповідно, аналізуючи даний параметр ми будемо краще розуміти ринковий контекст, а отже здійснювати більш грамотні та точні угоди.

Ба більш того, існує таке поняття, як Середньодобова волатильність. Це параметр, який вказує на те – скільки в середньому може пройти ціна за добу.

Аналізуючи даний параметр, крім покращення торгових можливостей, ми також зможемо уникнути помилок та непотрібних стопів.

Як відслідковувати волатильність?

1. Bollinger Bands – найпростіший індикатор, який відображає поточну волатильність на ринку.

Якщо смуги звужується та прагнуть одне до одного – волатильність падає.

Якщо смуги розширюється, тобто йдуть у протилежні один від одної сторони – волатильність зростає.

Оскільки трендові рухи, зазвичай, закінчуються балансом. За допомогою смуг Боллінджера ми зможемо додатково підтвердити свої гіпотези згасання трендового руху та вигідно зафіксувати свою позицію.

2. ATR – Average True Range – вказує на значення параметра волатильність.

На відміну від смуг Боллінджера, ATR є підвальним індикатором (не накладається на графік ціни).

Цей індикатор показує середнє значення волатильності за певний період, який можна виставити у налаштуваннях індикатора. Чим більше значення індикатора, тим вище волатильність.

Принцип інтерпретації досить простий: Якщо ми бачимо розвиваючий тренд із відносно низьким значенням ATR – це слабкий тренд, який скоріш за все розвернеться.

Так само, екстремально високі значення ATR свідчать про наявність швидкої корекції чи розвороту тренду.

3. ADR – Average Daily Range – середньоденний діапазон – це індикатор, який рахує середній діапазон ціни заданої кількості попередніх днів і виводить у поточний день.

ADR вказує середній діапазон, в якому ціна може пройти за день.

image 131
Рис. 6.27 Приклад Average Daily Range (на торівельній платформі ATAS)

!!! Аналіз волатильності відноситься до аналізу контексту, жоден з індикаторів не призначений для того, щоб входити в ринок.

Цікавий факт: Колись у Джона Боллінджер спитали за його індикатор, більшість торгують від меж цих стрічок в середину. Коли він про це дізнався, то в нього «ледь інфаркт не схопив». Тому що ці стрічки, по-перше,  взагалі не призначені для здійснення угод. А по-друге, вихід ціни за межі цих стрічок, як раз таки, вказують на наявність сильного тренду в той напрямок, куди пробивається стрічка. Мораль – будь-які інструменти у  трейдингу потрібно використовувати за призначенням, так як замислили автори, а не вигадувати щось своє.  

Домашнє завдання

Проаналізувати 5 ситуацій на будь-якому активі, завдавши розмітку за методом PA. 

Розмітка повинна враховувати:

 • Позначення екстремумів;
 • Позначення кута атаки для кожної хвилі;
 • Текстові коментарі на графіку з прописаним порівнянням та зіставленням кутів атак: покупця з покупцем, продавця з продавцем, покупця з продавцем;
 • Позначення моментуму для кожної хвилі;
 • Позначення заокруглення та прискорення (у разі їх присутності);
 • Позначення проекції з виділенням моменту її руйнування;
 • Позначення глибини корекції;
 • Позначення гальмівних конструкцій на екстремумах ціни.
 • Далі: Тема Price Action (доповнення)
 • НазадТренд

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.