The trust machine – Машина довіри

Це переклад цікавої статті з журналу The Economist (оригінал).

Технологія, що лежить в основі біткоїна, може змінити те, як працює економіка.

The trust machine - Машина довіри

БІТКОЇН має погану репутацію. Децентралізована цифрова криптовалюта, забезпечена великою комп’ютерною мережею, відома своїми стрімкими коливаннями вартості, запалом її прихильників і негативними застосуваннями, такими як вимагання викупу, купівля наркотиків і найм вбивць на онлайн-базарах “темної мережі”.

Це несправедливо. Вартість біткоїна була досить стабільною, протягом більшості цього року. Скептицизм серед регуляторів та фінансових установ поступово відступив перед ентузіазмом (Європейський Союз недавно визнав його як валюту). Але найбільше несправедливо те, що тіньовий образ біткоїна змушує людей пропустити надзвичайний потенціал “блокчейну”, технології, на якій він базується. Ця інновація має значення, що виходить далеко за межі криптовалюти. Блокчейн дозволяє людям, які не мають особливої довіри один до одного, співпрацювати, не залучаючи нейтральних центральних органів. Просто кажучи, це машина для створення довіри.

Харчовий ланцюг блокчейну

Щоб зрозуміти потужність блокчейн-систем і те, що вони можуть робити, важливо розрізняти три речі, які зазвичай плутають, а саме: валюту біткойн, конкретний блокчейн, що лежить в її основі, та ідею блокчейнів загалом. Корисною аналогією є Napster, перший, але нелегальний сервіс обміну файлами “peer-to-peer”, який з’явився в 1999 році, надаючи безкоштовний доступ до мільйонів музичних треків. Сам Napster швидко закрили, але він надихнув безліч інших пірингових сервісів. Багато з них також використовувалися для піратської музики та фільмів. Проте, незважаючи на своє сумнівне походження, пірингова технологія знайшла легітимне застосування, ставши основою для таких інтернет-стартапів, як Skype (для телефонії) і Spotify (для потокової передачі музики), а також, як виявилося, для біткойна.

Блокчейн – ще більш потужна технологія. По суті, це спільна, довірена, публічна книга, яку кожен може перевірити, але яку не контролює жоден користувач. Учасники блокчейн-системи колективно підтримують реєстр в актуальному стані: він може бути змінений лише відповідно до суворих правил і за загальною згодою. Блокчейн-реєстр Біткоїна запобігає подвійним витратам і безперервно відстежує транзакції. Це те, що робить можливим існування валюти без центрального банку.

Блокчейн також є останнім прикладом несподіваних плодів криптографії. Математичне скремблювання використовується для перетворення вихідної інформації в код, відомий як хеш (Hash, геш). Будь-яка спроба втрутитися в будь-яку частину блокчейну одразу стає очевидною – адже новий хеш не збігатиметься зі старим. Таким чином, наука, яка зберігає інформацію в таємниці (життєво важлива для шифрування повідомлень, онлайн-покупок і банківських операцій), як це не парадоксально, також є інструментом для відкритої торгівлі.

Біткойн сам по собі, можливо, ніколи не стане чимось більшим, ніж просто цікавинка. Однак блокчейн має безліч інших застосувань, оскільки він задовольняє потребу в надійних записах, що є життєво важливим для всіх видів транзакцій. Десятки стартапів зараз сподіваються заробити на технології блокчейн, або роблячи розумні речі з блокчейном біткоїна, або створюючи нові власні блокчейни (див. статтю).

Одна з ідей, наприклад, полягає у створенні дешевих, захищених від підробки публічних баз даних – наприклад, земельних кадастрів (Гондурас і Греція зацікавлені в цьому); або реєстрів власності на предмети розкоші чи витвори мистецтва. Документи можна нотаріально завіряти, вбудовуючи інформацію про них у публічний блокчейн – і вам більше не знадобиться нотаріус, щоб засвідчити їх. Фірми, що надають фінансові послуги, розглядають можливість використання блокчейнів як записів про те, хто чим володіє, замість того, щоб мати низку внутрішніх бухгалтерських книг. Приватний реєстр, якому довіряють, усуває необхідність узгоджувати кожну транзакцію з контрагентом, він швидкий і зводить до мінімуму помилки. Сантандер вважає, що до 2022 року це може заощадити банкам до 20 мільярдів доларів на рік. Двадцять п’ять банків щойно приєдналися до блокчейн-стартапу під назвою R3 CEV, щоб розробити спільні стандарти, а NASDAQ збирається почати використовувати цю технологію для запису торгів цінними паперами приватних компаній.

Ці нові блокчейни не обов’язково працюватимуть так само, як біткоїн. Багато з них можуть змінити його модель, наприклад, знайшовши альтернативи енергоємному процесу “майнінгу”, який передбачає виплату учасникам щойно видобутих біткоїнів в обмін на надання обчислювальних потужностей, необхідних для ведення реєстру. Група перевірених учасників галузі може замість цього погодитися приєднатися до приватного блокчейну, скажімо, який потребує меншого рівня безпеки. Блокчейн також може впроваджувати бізнес-правила, такі як транзакції, які відбуваються лише за умови, що дві або більше сторін їх схвалюють, або якщо інша транзакція була завершена раніше. Як і у випадку з Napster та піринговими технологіями, розумна ідея модифікується та вдосконалюється. У процесі цього вона швидко позбувається своєї тіньової репутації.

Нові ланцюжки на блоці

Поширення блокчейнів шкодить усім, хто займається “довірчим бізнесом” – централізованим установам і бюрократичним структурам, таким як банки, клірингові центри та державні органи, які вважаються достатньо надійними для проведення транзакцій. Поки одні банки та уряди вивчають можливості використання цієї нової технології, інші, безсумнівно, боротимуться з нею. Але з огляду на падіння довіри до урядів і банків в останні роки, спосіб забезпечити більший контроль і прозорість може бути непоганою ідеєю.

Було б помилкою розробляти правила для блокчейнів на цьому ранньому етапі: історія однорангових технологій свідчить про те, що, ймовірно, пройде кілька років, перш ніж весь потенціал технології стане зрозумілим. Тим часом регуляторам слід не поспішати або знайти способи вписати нові підходи в існуючі рамки, замість того, щоб ризикувати задушити ідею, що швидко розвивається, надмірно жорсткими правилами.

Поняття спільних публічних реєстрів може не звучати революційно чи сексуально. Так само, як і подвійна бухгалтерія чи акціонерні товариства. Проте, як і вони, блокчейн – це, здавалося б, буденний процес, який має потенціал трансформувати співпрацю між людьми та бізнесом. Фанатиків біткоїна зачаровує лібертаріанський ідеал чистої цифрової валюти, непідвладної жодному центральному банку. Справжньою інновацією є не самі цифрові монети, а машина довіри, яка їх карбує, і яка обіцяє набагато більше.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.