Тренд

На минулій темі ми дізналися – Що таке консолідація. Сьогодні ми дізнаємось що таке трендовий рух. Природа всіх трендових рухів лежить у домінуючій, ініціюючій активності, яка штовхає котирування в одному з направлень. З минулої теми ми пам’ятаємо, що фаза флета – це слабкий аукціон, з відсутністю будь-якої ініціативи продавців та покупців. Відповідно, фаза  тренду – це, навпаки, сильний аукціон.  

Тренд – це впорядковано направлений рух точок екстремумів, тобто переміщення максимумів та мінімумів, у будь-якому направленні. 

Тренд – це спрямоване чергування екстремумів (рис. 5.1).

image 80
Рис. 5.1 Приклади трендових рухів

На відміну від флету, для якого характерно звуження діапазону і зменшення волатильності, для тренду, навпаки, властиве розширення, тобто – захоплення нових і нових значень і збільшення волатильності. 

Якщо Ви проходили дз, то Ви точно бачили трендові рухи. І Ви точно повинні були помітити, що вони складаються не тільки з імпульсів, а й з корекцій. Будь-який тренд має свою цілком закономірну структуру / формулу.

Формула тренду:

Імпульс – Корекція – Імпульс…

Імпульс – це сильно направлений рух сторони, що ініціює тренд. Простими словами, імпульс – це сильний ажіотаж на ринку і велика кількість ринкових ордерів (реальний приклад, кацапня розвалила завод, який видобував сіль, почалась паніка всі побігли скуповувати сіль – що роблять продавці? – піднімають ціну (великий попит на сіль).

Корекція (ще має назву – Відкат) – це невелика хвиля проти направлення основного руху.

Корекція виникає з багатьох причин (рис. 5.2):

  • Нестача покупців на екстремумах (іноді ціна зростає настільки швидко, що учасники не встигають адаптуватися до нових, настільки дорогих або дешевих, цін, що в якийсь момент перестають купувати. Домінуюча сторона слабішає і ринок починає провалюватись. Якщо йдеться про висхідний тренд і починає шукати підтримуючу ліквідність);
  • Часткова фіксація позицій покупця (у більшості випадків це фіксація великих гравців);
  • Наявність спекулянтів, які, у будь-якій ситуації, намагаються зловити та влізти у контртренд.

Не вважаю третю причину за причину. Чому? Тому що самі рітейл-трейдери не можуть викликати корекцію, проте за наявності одного з двох факторів (1,2), ці спекулянти стають паливом для розвитку корекції.

До речі, саме на стопах спекулянтів і продовжуються трендові рухи.

image 81
Рис. 5.2 Логіка трендовго руху

Складові частини тренду

Таким чином комбінація з імпульсів та відкатів і створюють направлений рух в одну зі сторін, яка називається – трендом.

Вся відстань, за яку пройшла ціна під час імпульсу від його початку і до кінця називається Хвиля. Відстань, яке ціна пройшла під час відкату теж називається хвиля. 

Кожна хвиля має точку початку і точку завершення руху, яке ми бачимо на графіку вже після їх утворення (рис. 5.3). 

image 82
Рис. 5.3 Складові частини тренду

Як ми вже знаємо, ці точки мають назву Екстремуми. Наприклад, хвиля АВ, де А – початок хвилі (мінімальна точка), В – кінець хвилі (максимальна точка).

На прикладі вище (рис. 5.3) АВ, CD та EF – це імпульсні хвилі. BC та DE – це корекційні хвилі.

У кожній хвилі є свій мікротренд і вони мають назву – тенденція.

Тенденція – це такий самий тренд, але на нижчому таймфреймі щодо того, на якому ми спостерігали картину з приклада вище, який зображений на рисунку 5.3.

Тепер розглянемо на реальному графіку (рис. 5.4). Графік компанії Тесла.

image 83
Рис. 5.4 Тесла, низхідний тренд

Розкладемо цю структуру тренду на складові (на хвилі та тенденції). У нас є, умовна, точка А і точка В – це імпульсна хвиля. Корекційна хвиля – це точки В та С. Наступна хвиля у нас знову Імпульсна – точки C та D. Знову корекційна хвиля – DF. І знову імпульсна хвиля – EF. (рис. 5.5).

image 84
Рис. 5.5 Тесла, зображення імпульсних та корекційних хвиль

Але зверніть увагу, що будь-яка хвиля, будь-то Імпульсна чи Корекційна, вони мають в собі ще певну структуру (рис. 5.6 – виділено оранжевим кольором). І там є як і Імпульсні хвилі (А-АА, AB-AC, AD-AE, AF-AG, AH-AI, AJ-AL, AM-B) так і корекційні (AA-AB, AC-AD, AE-AF, AG-AH, AI-AJ, AL-AM). І це все в середині імпульсної хвилі і є та сама тенденція, про яку писалось вище – мікро-тренди.

image 85
Рис. 5.6 Тесла, огляд тенденції в одної з хвиль

Структура трендового руху

Нижче ми можемо побачити структуру будь-якого трендового руху (рис. 5.7).

image 86
Рис. 5.7 Структура трендового руху

Тобто, тренд складається з хвиль, імпульсних та відкатних (корекційних), а кожна хвиля містить певну тенденцію. Проте у нас може з’явитися питання: «А де саме закінчується корекційна хвиля? Чи є якісь ознаки, по яким можна це визначити?» Такі ознаки є. У більшості випадків, закінчення корекційної і початок нової імпульсної хвилі відбувається в тих місцях, де у минулому була сильна ініціююча активність, в нашому випадку, покупців (зелені квадратики на рисунку 5.7). Інколи такі місця називають місцями сили. Якщо забігти наперед, то такі зони можна побачити певними допоміжним інструментами, як наприклад Fixed Range Volume Profile, він показує зони де саме була сильна ініціююча активність (сині полоски – зона, червона – це найбільша активність). Але не завжди відображає те, що хотілось би побачити. Приклад зображено на відео нижче.

Але про це пізніше. Перейдемо до рисунка 5.7. Кого вони (місця сили) можуть у повну міру задовольнити під час імпульсного руху? Покупців чи продавців, якщо дивитися на рисунок 5.7? Подумайте…

Якщо Ви відповіли – Покупцям, то Ви гарно розібрались у ринковій механіці, а якщо відповіли Продавцям, то нічого погано тут нема, а зараз все поясниться.

Ціна рухається в одну зі сторін тому, що їй не вистачає зустрічної ліквідності, щоб задовольнити попит, в такому випадку, покупців. Тобто покупцям приходиться купувати по все більш дорогим цінам, бо вони потребують якогось товару. Відповідно, якщо ціна повернеться у більш вигідні значення, то логічно можна зрозуміти, що покупці заново увійдуть в гру і почнуть скуповувати. Бо для них це буде – ціни зі знижкою. Такі місця Ми зможемо визначати вже після третього блоку даного конспекту. Але на ринку не все так просто та одноманітно, тому просто ставити в ці зони лімітні заявки – це тупа ідея. Ви просто ризикуєте втратити депозит. Справжнім закінченням корекції буде сплеск активності домінуючої сторони, в нашому випадку (з рис. 5.7) покупців.

Така активність має певні ознаки та критерії, тому її називають сетапом (у четвертому блоці буде розглянуто такі ситуації, і будемо розуміти де можна приєднуватись до руху, а де сетапа взагалі нема).

Помічники у визначенні тренду

Ми вже знаємо, що тренд – це спрямована зміна точок екстремумів у одну зі сторін. Але тримати це все в голові досить не раціонально, тому можна використати допоміжні інструменти для визначення тренду.

1.Індикатор: Moving Average (ковзаюча середня)                    Надійність: 1/10

Це індикатор являє собою згладжену лінію ціни. Параметр згладження визначається кількістю періодів, за який перебудовується індикатор. Спочатку MA була створена для того, щоб визначати направлення руху і зі своєю задачею він справляється. Якщо лінія спрямовується на гору під кутом вище 30 градусів, то ми маємо діло з висхідним трендом, і навпаки для низхідного. Головний недолік – це запізнення.

Уявимо, що у нас, наприклад, MA з параметром 200, і ми зараз на денному графіку. І для того, щоб їй змінити напрямок руху знадобиться мінімум 30-50 днів, і тільки тоді вона покаже напрям руху. Ми отримаємо інформацію про розвиток висхідної тенденції надто пізно, ба більше того ця тенденція, можливо, вже закінчилась. Ще з прикладів, деякі трейдери використовують перетин швидкої середньої (менший параметр, наприклад 50) з повільної середньої (наприклад 200), для того, щоб входити у позиції. Так як це запізнюючий індикатор, то результати виходять не дуже. У 2015 я взагалі думав що перетин 85, 75 та 5 МА це Грааль, через це було злито не один депозит.

Приклад МА:

2. Трендові лінії                                          Надійність: 3/10

Це лінії, які вибудовуються шляхом з’єднання екстремумів на графіку.  

Важливий момент: Трендові лінії є лише ідентифікатором напрямку тренду, не дивлячись на те, що вони непогано відпрацьовують (повторні дотики ціни, відскоки) у майбутньому. Ці лінії не є рівнями, або точками для прийняття торгівельних рішень. Використовуйте їх тільки для того, щоб візуалізувати поточний тренд. (рис. 5.8)

Плюси: Орієнтир, що виступає не стільки зонами підтримки та спротиву, скільки приблизним діапазоном, в якому ціна може змінити напрям або отримати рух на ліквідності.

Мінуси: Трендові лінії, фактично, це просто лінія на графіку, яка може вплинути на ціну лише в одному випадку: на ній розташувався величезний попит чи пропозиція (в залежності від тренду).

image 87
Рис. 5.8 Приклад трендових ліній

Правила побудови трендових ліній (рис. 5.9)

Головне правило побудови сильних трендових – ми повинні будувати їх по екстремумам, саме по тіням, а не по тілам.

Важливий момент: У висхідному тренді ми будуємо трендову лінію по МІНІМУМАМ ціни, а в низхідному тренді – по МАКСИМУМАМ.

Найбільш надійні трендові лінії – це ті лінії, які будуть будуватися по очевидним максимумам та мінімумам. Наша основна задача – це з’єднати два найбільш чітко видимих точок екстремумів так, щоб ця лінія не перебивалася з ціною. Це дуже важливо.

Якщо між двома екстремумами буде перетин лінію ціною, то це неправильна трендова лінія. 

image 88
Рис. 5.9 Лінії тренду

Що буде якщо ціна проб’є трендову лінію, вже після її побудови?

У класичному технічному аналізі – це називають зміна пріоритету на протилежну. Трендову бачать всі, це загальнодоступна інформація. Так вже сталося, що більшість людей приймають трендову, як рівень від якого можна працювати на пробій, відскок і інше. У зв’язку з цим застосовуються всі ті самі правила, про які йшлося у темі про Флет, а саме у Locked in Range. При пробої ціна зачіпає стопи лонгістів чи шортистів, в залежності від тренду, провокуючи пробійників і тим самим отримуємо ті самі вигоди від залочки.

Цікавий факт: Часто при пробої трендової лінії, ціна попадає у місце домінуючої сторони, у зв’язку з цим це найпопулярніша пастка від великого гравця, тому:

Запам’ятайте, будь ласка: Від трендових ліній ми завжди очікуємо маніпуляції. Для нас вони (лінії) не більше, як звичайний орієнтир.

Ми можемо будувати не тільки за основним рухом, а й по корекційній хвилі (рис. 5.10).

image 89
Рис. 5.10 Трендова лінія корекційної хвилі

Як нам зрозуміти, що це трендова лінія, всього на всього корекційна, а не поява нового тренду?

Якщо ми зараз абстрагуємось від решти (інші допоміжні інструменти) і будемо брати до уваги тільки трендові, то ми повинні звертати увагу, то нам потрібно звертати увагу на довжину трендової лінії. Зверніть увагу, що відстань між екстремуми для того, щоб побудувати трендову корекційної хвилі значно менше ніж відстань глобальних екстремумів. Це єдиний випадок, коли пробій корекційної трендової може бути сигналом до розвороту (тобто до закінчення корекції). Це не сетап для входу, це просто аналіз ринкового контексту.

Розглянемо отриману інформацію на реальному прикладі (рис. 5.10.1).

image 90
Рис. 5.10.1 Приклад побудови трендових ліній

На графіку я наніс основну синю трендову лінію по двох опорних точках. А червоною лінією я наніс контртренд. Зверніть увагу що ціна підходить до основної трендової лінії (А). І ми бачимо, як у точці А, відбулась маніпуляція де зібрали стопи і в подальшому ціна пішла по направленню нашої основної трендової лінії.

Що потрібно робити далі? А далі ми повинні перебудувати основну лінію тренду по новій точці, яка пробила нашу лінію тренду (рис. 5.10.2).

image 91
Рис. 5.10.2 Перебудована трендова лінія

Орієнтуватися на трендові лінії, як на місце від якого ми отримаємо реакцію ціни точ в точ – не варто, але враховувати її у своїй торгівлі або як додаткову візуалізацію – чому б і ні. 

Другорядні лінії тренду

Крім глобальних трендових ліній існують другорядні і визначаються вони, також, по відстанню між екстремумами. Воно повинно бути меншим, ніж у основній трендовій  лінії. 

Приклади деяких другорядних трендових, які не можна віднести до розряду контр-трендових, тобто тих, які будуються за екстремумами очевидної корекції. 

Reversal Trendline

Це трендова лінія, яка будується по максимумам ціни у висхідному, і по мінімумам – у низхідному. Працює тільки у комбінації з основними трендовими лініями і виступає зоною підтримки чи спротивом, при русі ціни (рис. 5.11).

image 92
Рис. 5.11 Reversal Trendline. Ознак ослаблення висхідного тренду (зліва) і низхідного тренду (праворуч). Певний аналог паттерну технічного аналізу «Клин».

Ця трендова лінія дозволяє визначити звуження діапазону і послаблення ініціюючої сторони у трендовому русі. Звертайте увагу момент сходження трендових ліній разом, зрештою, це зустріч протилежних інтересів.

Патерн схожий на «Клин» з технічного аналізу, але суть не в тому, що це патерн з якоїсь там книжки. Логіка у принципі подвійного аукціону. Очкування такої комбінації буде будуватися на корекційний рух основного тренду.

image 93
Рис. 5.11.1 Приклад Reversal Trendline

Таким чином ми бачимо звуження діапазону, це нам каже про слабкість ініціюючої сторони і після появи такої ситуації, ми отримуємо розворот у протилежну сторону проти конкретного цього звуження.

Trend Channel (трендові паралельні канали)

Це усереднений діапазон в межах якого рухається ціна. Мається на увазі, що у верхній межі ціни будуть локально дорогими, у нижній – локально дешевими, у висхідному тренді), і навпаки у низхідному. Лінія будується паралельно основної лінії тренду, які були побудовані по опорним точкам, а потім переноситься на найвіддаленішій екстремум між тими двома по яким і було побудована основна лінія тренду. Цей приклад допомагає краще зрозуміти зони потенційного росту чи падіння ціни, та виступає коридором подальшого руху. (рис. 5.12)

Пам’ятайте, що цей коридор – умовний. І допомагає відслідкувати приблизний діапазон руху ціни у майбутньому.

image 94
Рис. 5.12 Трендові канали (Синя лінія – основна трендова лінія, фіолетова лінія – паралельна трендова лінія)
image 95
Рис. 5.12.1 Паралельний трендовий канал

Зверніть увагу, що трендова лінія побудована по двох точках, 1 та 2, а паралельна трендова лінія побудована по точці 3 – найбільш віддалена між першою та другою. Цей канал дає нам приблизний орієнтир, що позначає певний коридор ціни в якому рухається ціна.

Тонкощі у побудові трендових ліній

Перекупленість та перепроданість – це терміни класичного технічного аналізу, що описує вихід ціни далеко за межі справедливих цін.  

Очікування від такого патерну – повернення до справедливих цін. Ми розглянемо це поняття на прикладі трендового каналу (рис. 5.13).

Перекупленість працює тільки в рамках висхідного каналу. Виникає при виході ціни за верхню межу каналу, а очікування від такої перекупленості –> повернення до каналу і досягнення нижньої межі.

Важливо! Такі очікування у нас з’являються тільки після різкого повернення ціни до каналу, він означає відкидання цін.

У випадку, якщо ціна вийшла за межі діапазону і не повернулась, то канал просто видаляється, або перелаштовується. Так як це буде означати що учасники прийняли нову ціну і зміна правил гри.

Перепроданість виникає тільки в рамках низхідного каналу. Виникає при виході ціни за нижню межу каналу, а очікування від такої перепроданості –> повернення до каналу і досягнення верхньої межі.

До перепроданості застосовуються ті самі правила, що й у перекупленості.

image 96
Рис. 5.13 Перепроданість та перекупленість

Як вже було написано раніше, Трендові лінії передбачають на наявність хибних розширень. У випадку якщо, у висхідному тренді, йде розширення вниз, а потім повертаємось, то необхідно буде перебудувати канал. Аналогічно і з низхідним каналом, якщо ціна зробила хибне розширення та повернулась, то необхідно перебудувати канал.

Зверніть увагу, що після такого розширення трендова лінія буде будуватись по точкам 1 та 4, ігноруючи, при цьому, точку 2. На якій відбулося маніпуляція. Приклад зображено на рисунку 5.14.

image 97
Рис. 5.14 Розширення діапазону + тест ліквідності

Приклад з маніпуляцією (рис. 5.15).

image 98
Рис. 5.14 Приклад

У нас побудований первинний трендовий канал, за точками 1,2 та 3. На точку 2 відбувається маніпуляція (точка 4), і тепер нам потрібно перебудувати трендовий канал  таким чином, щоб точка 4 стала новою точкою 2, а стару видалити, і нам потрібно знайти саму віддалену точку між цими точками третю точку (в нашому випадку точка залишилась без змін). 

Пізніше в нас з’явилась малесенька перепроданість, а від перепроданості очікування досягнення верхньої межі каналу (рис. 5.14). Після цього трендовий канал пробивається і ціна йде далі.

Злам тренду

Тренд не може існувати вічно, рано чи пізно він завершиться.

Найбільш пріоритетною торгівлею є – торгівля за трендом. Саме тому потрібно розуміти коли саме тренд розвернеться.

Злам тренду – це розворотна формація, яка сигналізує про те, що поточний тренд завершився, і що зараз почнеться рух у протилежний бік.

На ринку існує три варіанти зламу тренду:

1) Структура 1 ( BOS – Break of structure):

image 99
Рис. 5.15 Break of structure

BOS – це злам останнього Low (мінімум), який зробив після себе останній High (максимум). На прикладі злам висхідного тренду, відповідно і визначення давалось саме для нього.

Для низхідного все те саме, тільки навпаки. Це злам останнього High, який зробив останній Low.

Логіка полягає в тому, що останній Low, у висхідній структурі, це точка, де покупцю було максимально вигідно купити, якщо він не зміг її захистити, то це значить, що інтерес вичерпався, ба більш того, ті покупці, які ще не встигли закрити / вийти з позицій будуть старатися вийти у 0, тобто у без збиток. Тому на наступній висхідній хвилі будуть закривати свої позиції (продавати), а це вже спричинить ланцюгову реакцію і тренд змінює свій напрямок.

2) Структура 2 – Одна із слабких варіацій BOS:

image 100
Рис. 5.16 Одна із слабких варіацій BOS

Це так само злам останнього Low, який зробив останній High. Проте цього разу останній High нижче попереднього, це означає, що у покупців забракло зусиль навіть для того, щоб наблизитись до тих позначок, які були досягнуті раніше.

Для повноцінного підтвердження потрібно дочекатися справжній злам BOS, тобто пробою останнього Low, який зробив найвищий High у висхідному русі.

3) Структура 3:

image 101
Рис. 5.17 Злам структура 3

Розворот через накопичення. У діапазоні великий гравець скидає свої позиції та перевертається у інший бік. 

Зауважте, що це повинно бути накопичення, а не звичайний флет (про те як їх вирізняти, буде у 4-му блоці).

Це самі основні та самі ефективні та надійні методи. Ні трендові, ні будь-які індикатори не допоможуть нам визначити зміну направлення, настільки ж ефективно, ніж ці три схеми. Тому варто запам’ятати, законспектуйте їх і відслідковуйте на графіках.

На рисунку нижче (рис. 5.18) можна бачити зміну тренду, через накопичення. Зверніть увагу, що в нас була чітка висхідна структура (білі кружечки), далі йде консолідація і після зміна тренду і точки екстремумів починають знижуватись.

image 102
Рис. 5.18 Приклад зламу тренду через накопичення.

Ще один приклад через BOS (рис. 5.19).

image 103
Рис. 5.19 Злам через BOS – Break of Structure 

Домашнє завдання

Проаналізувати 5 ситуацій на будь-якому активі завдавши розмітки:

Розмітка повинна враховувати:

  1. Позначення екстремумів;
  2. Позначення основних трендових ліній;
  3. Позначення другорядних трендових ліній: Reversal та трендових каналів;
  4. Позначення перекупленості та перепроданості;
  5. Позначення розширення каналу з тестом ліквідності;
  6. Позначення зламу структури через різні варіанти (підписати).

Назад: Тема Консолідація

Далі: Тема Price Action

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.