Велика депресія у США

Поговоримо про Велику Депресію. На початку 20 століття у США починає розквітати капіталізм і відбувається Технологічний прорив, а саме:

  • розвиток транспорту, зокрема залізниці та зростання вантажоперевезень;
  • поява нових технологій і відкриттів. Має назву “Друга Індустріальна революція” (телефони, електроенергія, двигун, добрива);
  • зʼявляються нові підходи до управління (збільшення ефективності, турбота про робітників тощо)
  • розвиток важкої промисловості (видобуток та переробка вугілля, виробництво сталі, виробництво обладнання);
  • розвиток фермерства та сільського господарства;
  • зростання населення.

В принципі відбувається прогрес у розвитку по всім напрямкам, з точки зору виробництва.

Ці всі вищезазначені фактори вплинули на те, що вперше за історію США продаж товарів іншим країнам (експорт) набуває особливої важливості.

Але при цьому, як такої Вільної торгівлі з іншими країнами відсутня. Тоді більшість країн починають впроваджувати політику того, що вони хочуть на торгівлі нажитись. Тому вони вводять дуже високі мита і по факту всі імпортні товари (завезені товари) коштували досить дорого (з 1861 по 1933 роки – “період обмежень” середнє мито зросло до 50%). 

Але з часом активний розвиток виробництва почав сповільнюватись, певна поілтика держави та ще декілька обставин приводить до того, що у 1929 році відбувається чорний четвер (24 жовтня), а потім чорний вівторок (29 жовтня) – і це ознаменувало настання Великої Депресії. 

Що відюуваєтсья далі?

Одночасно відбувається декілька подій, які можливо і не повʼязані один з одним, але вплинули на один результат – в Америці починається сильний застій в економіці.

Події:

1. Крах фондової біржі: сильна переоцінка паперів та спекуляції (фондовий ринок падає на 90%);

2. Високий рівень кредитів у економіці й неможливість їх погашати;

3. Долар занадто зміцнюється (ті товари, які США продавала за кордоном дорожчали). – про це можна почитати у статті: Плюси та мінуси долара США.

Тепер трішки детальніше:

В кінці 1927 році економіка країни почала зупинятись (стагнувати) і держава вирішила простимулювати її та зробила так, що гроші які брались у кредит були дешевші (зменшення кредитних відсотків). І відповідно люди почали брати кошти, потім з’явилася певна закредитованість на ринку і замість того, щоб ці гроші витрачати, наприклад, на розвиток виробництва або купувати товари (для збільшення росту виробництва). Люди та компанії почали відносити ці гроші на фондову біржу.

У підсумку, було дуже багато інвестицій –> ціна роздувалась на пустому місці (попит на акції перевищував пропозицію) –> відбулася сильна переоцінка паперів –> фінансові аналітики почали кричати, що ринок переоцінений –> і відбувається крах фондової біржі. To the moon у перевернутому вигляді – 90% вниз.

І, відповідно, “мамкині інвестори” втрачають майже всю цінність активів –> грошей нема –> чим платити кредит вони не знають –> банкрутство банків –> страждають інші компанії. Все хана! Все пропало!

Одночасно з цією ситуацією відбувається “Криза перевиробництва”. Через те, що США у 20-х роках досить швидко набирало обертів. І відбувається так, що товарів почали виробляти більше ніж потрібно –> падає попит (зниження кількості купівель) –> ціни знижуються, для того, щоб привернути покупців, але товари не купують у потрібному обсязі –> виторг (виручка) падає –> виробництво падає, з/п знижується (у компаній немає грошей на те, щоб закуповувати матеріали та платити з/п) –> людям нема за що купувати товари та послуги за рахунок зниження доходів.

І це все по колу. Криза посилюється.

Шо робить у цей момент США:

Через те, що в країні дуже багато товарів, які не можуть продати в середині країни. Логічно, що кращим варіантом буде продавати товари іншим країнам.

Але….

Держава приходить до іншого бачення. В надії на те, що кращим варіантом буде для підняття попиту на вітчизняні товари – це підняти мито (саме високе мито в історії США) на ввезені товари. Вони починають вводити мито на імпорт (закон Смута-Хоулі). Ну і виходить, що весь імпорт стає дуже дорогим. Вони думали, що це буде гарною спробою простимулювати людей купувати вітчизняний продукт, щоб підтримати бізнес США.

Що це мито дало? 

А нічого… Стало ще гірше. Депресія посилилася.

Це довбане мито, яке США збільшило на товари зарубіжних країн, цими ж самими країнами були сприйняти дуже негативно і тут ці країни запровадили Дуже високі мита на американський товар. Відбувається “Стратегія відплати”. Всі ці країни сказали США: “А ну ок. Ви збільшили мита на наші товари, тоді ловіть відповідь”. Ну і зрозуміло, що американський товар досить дорогий і ніхто не хоче його купувати.

Імпорт та експорт США впали на 66% та 61% відповідно, криза перевиробництва не вирішилася, товари не було куди дівати. Це сильно вдарило по США та по світовій торгівлі (вона по суті перестала існувати).

Після такого уроку США знизили мита назавжди. І з 33-го року вони почали впроваджувати політику зниження мита і повертатися до нормальної міжнародної торгівлі (знову налагодити торгові відносини з іншими країнами).

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.