Від чого залежить курс валют?

Цю статтю я писав ще на 3 курсі навчання. І вирішив поділитися з вами. Ви напевно ставили питання, у себе в голові, чому 1 долар США, наприклад, коштує 25 гривень? Чому не 10 грн, не 50 грн? Чи взагалі 1 долар = 1 гривні.

Справа в тому, що валюта (гривня, долар, євро) за своєю суттю є тим самим товаром, що і телефон, шкарпетки чи ковбаса. Коли товар користується попитом, то він дорожчає відносно інших товарів. Приведу приклад: Ковбаса А смачніша за ковбасу Б, тому попит на першу ковбасу значно більше, а значить і ціна буде більша ніж у другої ковбаси. Тому коли на валютному ринку багатьом потрібен долар, то він починає дорожчати відносно інших валют. Така ситуація відбувається і з гривнею. В результаті чого у кожний момент часу на ринку відновлюється співвідношення валют. Наприклад, за 1 долар учасники ринку готові заплатити 25 грн. Це співвідношення і називається курсом валют.

У сучасних економіках існує три режими валютного курсу.

  • Фіксований валютний курс;
  • Плаваючий валютний курс;
  • Обмежено гнучкий валютний курс.

Фіксований валютний курс передбачає жорстке співвідношення національної та іноземної валюти. Це, наприклад, коли ЦБ сказав, що з завтрашнього дня ціна долара буде 29.7530 грн, не більше і не менше.

Плаваючий валютний курс встановлюється в результаті багатьох угод з купівлі-продажу валюти на вільному ринку учасниками міжнародних. За цією класифікацією режим поділилися ще на три групи: кориговане плавання, кероване плавання, незалежне плавання.

Обмежено гнучкий валютний курс, у якому центральний банк коригує валютний курс від надмірних коливань.

У кожного валютного режиму є свої переваги та недоліки (Презентація Дякую Гриценко Ірині Іванівні та сайту vseosvita.ua за опубліковану презентацію). Але в переважну більшість, включно й Українську (до 24 лютого) використовується плаваючий курс. Тому розглянемо його детальніше.

Від чого залежить курс плаваючої валюти?

  1. Від макроекономічної ситуації – це коли в країні створюється прозорі умови для ведення бізнесу, зберігаються права власності, а судова система працює у відповідність до закону. То привабливість країни для іноземних інвесторів збільшується. Інвестори готові створювати та розвивати бізнес в країні, а для цього їм потрібна національна валюта і попит на таку валюту починає зростати.
  2. Від дій конкретних дій уряду і центрального банку. Якщо грошей стає занадто багато, то виникає інфляція. Пропозиція національної валюти зростає, а це значить що на 1 долар США не 25 грн, а, наприклад 40 грн. Тоді мало хто захоче тримати свої заощадження в національній валюті і попит на гривню впаде.
  3. Курс національної валюти сировинних країн залежить від цін на нафту, сільськогосподарські культури та інше. Коли  дорожчає, наприклад, пшениця на ринку, компанії продають її по більш високій ціні обмінюючи валютний виторг на гривні. Тим самим українські аграрії зміцнюють курс української валюти.

Звичайно у кожний відрізок часу на курс впливає дуже багато подій, але перераховані три фактори є основними й визначають довгострокову динаміку ціни національної валюти.

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.