Зведення ордерів

Зведення ордерів

Якщо Ви коли-небудь вивчали сферу трейдингу та інвестицій, то Ви, в будь-якому випадку, повинні були чути таку фразу: «У свої угодах потрібно спиратися на великий капітал великих гравців». Але хто ці великі гравці та взагалі, хто є учасниками ринку в цілому?

Учасники торгів на біржі

 1. Рітейл-трейдери;
 2. Емітени;
 3. Фонди (пенсійні, страхові, хедж-фонди);
 4. Брокери;
 5. Банки;
 6. Маркетмейкери.

 Усі ринкових учасників можна глобально розмежувати на дві категорії: 

 • Фізичні особи;
 • Юридичні особи.

До фізичних відносимось ми, тобто – Рітейл-трейдери (приватні інвестори/трейдери). До юридичних відносяться все інше, від різних хедж-фондів до пенсійних. Також до юридичних відносяться різні банки, емітенти (організації, які випускають цінні папери), брокери та маркетмейкери.

Маркетмейкери – це не великий гравець. Маркетмейкери – це відокремлена фінансова організація, яка має договір з біржою, задача якої забезпечувати ринок ліквідністю.

Розглянемо кількісний розподіл  учасників ринку (рис. 1).

Рис. 1 Учасники торгів на біржі

Згідно з даними деякий фінансових установ на початок 2022 року на біржах зареєстровано, приблизно, 40% юридичних осіб від загальної кількості всіх учасників. 60% – це прості фізичні трейдери.

Щодо розподілу капіталу між учасниками ринку, точних даних звісно ніхто не скаже, але на підставі звітності фондів і даних трейдерів, які публікують данні відкрито можна зробити висновок, що Юридичні особи акумулюють до 90% капіталу, що обертається на ринку.

Ви можете подумати що прості рітейл-трейдери взагалі не можуть вплинути на ринок, але ні, в деяких випадках вони можуть згрупуватися і стати вагомою силою для руху ціни. Так було з акціями GameStop. Але такі ситуації відбуваються досить рідко і тому не варто звертати на це посилену увагу. Тому будемо дотримуватися гіпотези, що ринок рухається в результаті протистояння великих гравців, тобто юридичних осіб.

Типи ордерів

По-перше. Потрібно запам’ятати, що будь-який учасник ринку будь-який фонд, приватний інвестор з інстаграму, банк і навіть Ворен Баффет будуть або покупцями, або продавцями. Якщо хтось взаємодіє з ринком, то він або покупець, або продавець. Не існує якоїсь масонської ложі, яка безплатно рухає котирування як їй заманеться. Якщо ціна росте, то це значить, що її штовхають покупці та навпаки.

По-друге. Покупець завжди взаємодіє з продавцем і відповідно продавець з покупцем. Якщо хтось щось купив, то це означає що хтось йому це продав. Логічно? Ви не можете купити, наприклад, айфон, тому що його там просто немає.

В цьому і є сенс та головний секрет біржі.

В рамках біржі Ми можемо взаємодіяти з іншими покупцями чи продавцями за допомогою ордерів.

Ордер – це наказ клієнта брокеру купити чи продати біржовий актив.

Існує тільки 2 типи ордерів:

 1. Market Order – ринковий ордер / активний ордер.
 2. Наказ брокеру негайно купити або продати актив по поточній ціні.
 3. Гарантує виконання, але не гарантує ціну.
 4. Limit Order – відкладений ордер / пасивний ордер.
 5. Наказ брокеру здійснити купівлю або продаж за конкретною ціною.
 6. Гарантує ціну, але не гарантує виконання.

Ці ордери взаємопов’язані.  Для виконання ринкового ордеру необхідно лімітний, і навпаки. Ринковий з ринковий або лімітний з лімітним не зводяться.

Купівля по ASK –> Хочу купити 1 унцію золота прямо зараз, за ринковою ціною.

Купівля по BID –> Хочу купити 1 унцію золота за ціною $700 USD.

Продаж по BID –> Хочу продати 1 унцію золота прямо зараз, за ринковою ціною.

Продаж по ASK –> Хочу продати 1 унцію золота за ціною $10,000 USD.

Розберемось на побутовому прикладі, торгівельна площадка OLX це приклад одинарного аукціону, звичайно він не схожий на класичний аукціон. Так ось у нас є продавці, які пропонують різні ціни на товари, їхні оголошення це, ніщо інше, як лімітні угоди на продаж (ASK), Ми, як покупці, будемо ініціатором угоди, тобто по факту використовувати  ринковий ордер на покупку. Якщо б у нас була можливість виставляти оголошення про купівлю, з тією ціною яка нас задовільнить, то це були б BIDи, а ОЛХ перетворився у невеличку біржу.

Як відслідковувати угоди?

Ми можемо відслідковувати угоди за допомогою двох інструментів:

 1. Біржовий стакан.
 2. Біржова стрічка принтів.

Біржовий стакан

Біржовий стакан відображає лімітні угоди покупців та продавців (рис. 2). 

Рис. 2 Приклад біржового стакану

Пропозиція (ask) – це ті самі «оголошення з OLX» про продаж. Знизу Попит (bid) – оголошення про купівлю.

Стакан відображає намір учасників ринку купувати чи продавати за будь-яким цінам. Ключове слово тут «НАМІР», ми прямо зараз можемо виставити лімітну угоду на купівлю будь-якого активу, наприклад, золото –> по 1 000 доларів, але в будь-який момент ми можемо і зняти цю лімітну угоду і перенести на 1 500 доларів. Взагалі, згідно з дослідженнями, виконується лише, приблизно, 20% угод, які попадають у біржовий стакан, всі інші угоди або взагалі прибираються, або переносяться. Часто таке робиться для маніпулювання натовпом, яка дивиться у стакан і пробує знайти там великого гравця.

Тепер до відмінності від ОЛХ. На ОЛХ ми можемо обрати будь-яке оголошення та купити товар, а на біржі існує черга, зверніть увагу (рис. 2) на значення $1,001 та $999 це найближчий ASK і найближчий BID. Ще їх можна назвати найкращим аском та найкращим бідом.

Якщо ми прямо зараз захочемо придбати золото, то ми купимо його по $1,001, а не по $1,000 де зараз знаходиться ціна.

Доречі, різниця між найближчим аском та бідом називається – спред.

Але зверніть увагу на стовпець з Обсягом. Він відображає кількість активів, яку продавці хочуть продати за цією ціною. Тобто, якщо хто викупить 400 унцій золота за $1,001, то вже 401-й буде придбаний за ціною $1,002. Тобто, якщо прямо зараз прийде ринкова угода на 1 500 унцій золота, то 400 унцій буде куплено по $1,001, 700 унцій – по $1,002 і 400 унцій за ціною $1,003.

Рис. 3 Приклад Біржового стакану на біржі Binance, пара BTC/USDT

Біржова стрічка принтів

Біржовий стакан принтів – це запис тих угод, які вже були виконані. Який би обсяг Ви не придбали, все записується в цю стрічку принтів, Ваша угода буде відображена у цій стрічці. Приклад зображений на рисунку 4.

Рис. 4 Біржова стрічка принтів

Зверніть увагу що кожна строчка відображає одну угоду. Обсяг в угоді може бути будь-яким.

Обсяг – це кількість контрактів, у нашому прикладі, це кількість унцій золота. Про обсяг буде окремий урок.

Нижче представлений приклад такої стрічки на бінансі (рис. 5).

Рис. 5 Біржова стрічка принтів на Bincane, пара BTCUSDT

Ось так виглядає у терміналі бінанса Біржовий стакан (зліва, червоний) та Біржова стрічка принтів (праворуч, синій) (рис. 6).

Рис. 6. Торгівельний Web-термінал Binance

Пару слів про Stop-Loss. Багато хто не знає що на біржі не існує окремого ордера як стоп-лосс – це емульований ордер, тобто це ордер, який штучно створений, який може бути виставлений тільки якщо Ви торгуєте через брокера. Тобто, якщо Ви торгуєте, безпосередньо, через біржу, то Ви не зможете користуватися стоп-лоссом. Як відбувається емуляція? Ви передаєте наказ брокеру, що Ви хочете по такій-то ціні виставити обмеження збитків, у момент коли ціна підходить до цієї ціни і брокер просто відправляє звичайні ордери на біржу. 

Доречі, на криптовалютному ринку Брокер та Біржа – це одне і та сама особа. Тому біржі бачать усі Ваші стопи, на відміну від традиційних ринків (є про що замислитися).

Рух ринку

Аукціонний процес (подвійний аукціон) – це процес узгодження ринку, який переводить численні фактори попиту та пропозиції на існуючу на ринку ціну.

Чому саме аукціон? Тому що чим більше попит, тим більше буде ціна. Майже як у класичному аукціоні. І аналогічно, якщо на ринку буде надлишок Пропозиції, то ціна буде спускатися.

Попит і пропозиція, їх баланс та дисбаланс стоїть за коливаннями всіх котирувань. Тільки замість ефемерного попиту у нас реальні покупці, а замість пропозиції – реальні продавці. А подвійний він тому,  що одночасно діють і покупці, і продавці. Кожний з них переслідує лише одну мету, купити дешево, продати дорого.

Таким чином у нас є три основні правила подвійного аукціону.

 1. На ринку є тільки покупці та продавці.
 2. Вони діють одночасно.
 3. Кожен з них прагне отримати вигоду (купити дешевше, продати дорожче).
Рис. 7 Криві попиту та пропозиції

Ринок буде продовжувати висхідну структуру до тих пір, поки не зникнуть останні покупці та навпаки.

Висновки

 1. На ринку є тільки покупці та продавці, незалежно від того якими капіталами вони володіють.
 2. Проте значною мірою на котирування впливатимуть лише великі гравці.
 3. Ці великі гравці діють так само в рамках подвійного аукціону і для взаємодії вони можуть використовувати або ринкові, або лімітні ордери.
 4. Ці ордери, у свою чергу, пов’язані між собою, так, як для виконання одного завжди потрібен інший.

Назад: Тема Що таке Форекс?

Далі: Тема Аналіз ринків

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.